Kazıya Terör Molası!

827

Batman’da yapılacak Ilısu Barajı altında kalacak olan tarihi Hasankeyf İlçesi’nde bulunan höyüklerde Batman Üniversitesi tarafından 6 ay önce başlatılan kazılara güvenlik gerekçesiyle ara verildi.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, bu yıl Dicle Havzası’ndaki 8 höyükte kazılara başlandığını belirterek, “Dicle ve Batman çayı havzasındaki 11-12 bin yıllık Neolitik çağ’dan günümüze gelen höyükler, eski kültür katmanlarından oluşuyor. Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan höyüklerden 8’inde bu yıl kazı çalışması, güvenlik nedeniyle gelecek yıla ertelendi. İnsan oğlunun suya çok ihtiyacı olduğu için genellikle akarsu etraflarında yerleşim birimlerine ağırlık vermiş. İnsanın beraberinde olan hayvanların en çok ihtiyaç duyduğu da suydu. Arkeolojik literatüründe kral mezarı olarak bulunan yığıntıların olduğu yerlere ise tümülüs diye adlandırılıyor. Bu yerler yönetici ve krallar için yapılan yerlerdir. Ayrıca daha çok haberleşme amacıyla yapılan küçük ölçekli tepeler de yörede yaygındır. Höyüklere yönelik henüz ciddi bir şekilde bilimsel bir çalışma yapılmadı” dedi.

Haberleşme amaçlı yapılan höyükler konusuna da değinen Prof. Dr. Uluçam, şunları kaydetti:

“Başka ülkelerden ya da başka şehirlerden ticaret için ya da düşman askerlerini gördüğünde haber veren, haberleşme yerlerini ’tel’ ya da ’tepe’ diye tabir ediyoruz. Haberleşme yerleri içeren tepelerde bazen bir kule eklenebiliyor. Amaç bu tepelerde hem haberleşme hem de etrafı gözetlemedir. Zaman zaman ateşlerin de yakıldığı bu tepelerde eski dönemlerde harami soyguncuları haber vermeye yönelik tepeler de yapılmıştır. Dicle ve Batman çayı havzasında höyüklerin çoğu eski kültür katmanlarından olan yerlerdir. Şu anda 8 höyükte çalışma yapıldı. Güvenlik gerekçesi nedeniyle bu yıl çalışmalara ara verildi. Önümüzdeki yıl höyüklerde çalışmalar hızlandırılacak.”

08.10.2011 Radikal