Ünlü Mozaik Bulunamadı

872

1998 yılında büyük bir bölümü çalınan ”Dianysos-Ariadne’nin Düğünü” mozaiği bulunamıyor.

Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti’nde 1992 yılında bulunan ve 1998 yılında büyük bir bölümü çalınan ”Dianysos-Ariadne’nin Düğünü” mozaiği bulunamıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Dionysos villası salonunun taban mozaiği olan ve üzerinde üçlü örgü bordürü ile çevrili dikdörtgen panoda Dionysos ve Ariadne’nin düğünün resmedildiği mozaik, Zeugma bekçisinin eski eser kaçakçılarının bir figürlü mozaiği çalmaya çalıştıklarını ihbar etmesi üzerine Gaziantep Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 1992 yılında alanda yapılan kurtarma kazısında ortaya çıkartıldı.

Yerinde teşhir edilmeye başlanılan mozaiğin üçte ikisi, 1998 yılı haziran ayında tarihi eser kaçakçıları tarafından yerinden sökülerek çalındı. Mozaik halen aranıyor.

Mozaiğin kalan kısmı Zeugma Mozaik Müzesi’nde, çalınan kısmı boş bir şekilde sergileniyor. Çalınan bölüm, mozaiğin çalındığına dikkat çekmek için boş olan bölüme yansıtılıyor.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rıfat Ergeç AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992 yılında Belkıs köyündeki harabe bekçisinin görev yerinin değiştiğini, kendisinin Nizip’te kütüphane memurluğuna verildiğini belirtti. O dönemde Zeugma Antik Kenti’nin bulunduğu alanın bekçisiz kaldığını, uğraşları sonucunda birkaç ay sonra bekçinin görevine iade edildiğini anlatan Ergeç, şöyle konuştu:

”Bekçi görevine döndükten sonra bölgede yaptığı araştırmada kurumuş bir çalının altında bir delik bulduğunu söyledi. Gidip incelediğimizde kaçak kazı olduğunu gördük. Ama kazının ne zaman yapıldığı belli değil. Tünel bayağı geniş. Tünelde el feneri, malzemeler falan var. Tabanda bir yerde mozaik fark ettik. Güzel figürler var. Tüneli yıkarak kapattık. Genel müdürlükten kazı için para istedik. Kazıya başladık. 3-4 saat çalıştıktan sonra bir sütun bulduk. Sütun bulunca bölgede mimari olduğunu anladık. Bu nedenle çalışma stilimizi değiştirerek kazıyı üstten yapmaya başladık. Çalışmalar sırasında 7.5 metreye 3.75 ebadında bir mozaik bulduk. Bulduğumuzda mozaiğin orta grubu sol ve üst kısmı kesilmiş. Bayağı kesmişler ama daha fazla müdahale edememişler.”

-Yerinde sergileniyordu-

Rıfat Ergeç, kazıyı derinleştirdiklerinde duvardan duvara bir mozaiğe rastladıklarını, böyle bir mozaiğin çıkarılmasının o dönemde çok kolay olmadığına işaret etti.

Mevsimin de sonbahar olması nedeniyle mozaiğin üzerine çatı yapmak için ödenek istediklerini ve demir profillerden bir çatı yaptıklarını belirten Ergeç, sözlerine şöyle devam etti:

”Orayı insanlar gelip görebilsin diye çatıda bir pencere bıraktık ve bu pencere raylı bir demir kapakla kapatılıyordu. Kalın bir sacla da ağzına asma bir kilit takıldı. Görmek isteyenler bekçiye haber veriyor, bekçi anahtarla açıyordu. Hatta içine insanlar düşmesin diye içine iki tane kafesli tel gerildi. Giriş yerine de bir tane demir kapı yaptık. Bu arada yetkililer ve basın mensupları geldiler ve mozaik duyuldu. Bu şekilde 7 yıl kaldı. O dönemde birçok tehdit aldık, ‘bırakın, gidin’ diye. Muhtemelen daha önce girmeye çalışan, ilk denemeyi yapan insan yapmışlar. Etrafta yapıştırıcı madde ve dağılmış taş parçaları bulduk. Çok kafa patlattık nasıl oldu diye. Uyku uyuyamadık. Herhalde zaman bulamadıkları için üçüncü parçayı götürememişler. 1994 yılında bu mozaik sempozyumda afiş olmuştu ve birçok yerde yayımlandı. Hatta bize yerinde korunduğu için teşekkür etmişlerdi. Dünyanın birçok noktasında tanındı. Bunun herhangi bir müzeye ya da koleksiyonere satılmış olması mümkün değil.”

Ergeç, mozaiğin meslek hayatında bulduğu en güzel mozaik olduğunu belirtti. Bölge halkının olaydan sonra daha duyarlı hale geldiğini ifade eden Ergeç, ”Aylarca gözümüze uyku girmedi. Hala bulunmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

”Dionysos-Ariadne’nin Düğünü” mozaiğinde, Dionysos ve Ariadne bir divanda oturuyor ve çevrelerinde menadlar, müzisyen ve düğün tanrısı figürleri yer alıyor.

10.10.2011 Gerçek Gündem