Latmos, Unesco Listesine Alınmalı

922

Alman Arkeolog Dr. Anneliese Peschlow, Aydın ile Muğla il sınırları içinde bulunan Beşparmak Dağları’nın (Latmos) Unesco Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ne alınması gerektiğini söyledi. Yıllardır bölgede inceleme yapan Dr. Peschlow, bugüne dek bilinen tüm kaya resmi sanatı içinde, konu ve resim dili açısından tek olma özelliğine sahip tarih öncesi kaya resimlerini bünyesinde bulunduran Latmos’ta, sadece kendisinin 172 kaya resmi keşfettiğini söyledi.

Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yöneticilerinin ziyaret ettikleri ve çalışmaları hakkında bilgi aldıkları Dr. Anneliese Peschlow, Latmos’un dünyada eşi bulunmayan bir doğa ve kültür harikası olduğunu vurguladı. Dr. Peschlow, Latmos’un doğal değerlerinin yanı sıra tarihi yapıları, sekiz bin yıl öncesine dayanan çok önemli kaya resimlerine sahip olağanüstü bir dağ olduğunu da vurguladı. Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde görevli Dr. Peschlow, “Karakaya Köyü sınırları içindeki Karadere ve Göktepe Kaya Sığınağı, Karahayıt Köyü sınırları içindeki Balıktaş kaya resimlerinin, konuları, üslupları ve korunabilirlilik dereceleri mükemmel. 10 yıl önce Latmos’un Unesco Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ne alınması için başvurdum. Latmos mutlaka Unesco Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ne alınmalı. Latmos’un hem korunması hem de tanıtılması için EKODOSD gibi sivil toplum örgütlerinin işlevinin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de Latmos kaya resimlerinin korunması ve tanıtılması çalışmalarını sürdürmeye devam ettiklerini söyledi.

11.10.2011 haberler.com