Myra’nın Dev Sütunları Yaşama Dönüyor

860

Likya Uygarlığı’nın en büyük kentlerinden Demre’deki Myra Antik Kenti’nde antik tiyatronun granit sütunlarırestore ediliyor.

Antalya’nın Demre ilçesindeki Likya Uygarlığı’nın en büyük kentlerinden biri olan Myra Antik Kenti’nde üç yıldır devam eden kazılarda ortaya çıkarılan antik tiyatroya ait dev granit sütunlar restore ediliyor.

Myra-Andriake Kazıları Başkanı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazı çalışmaları kapsamında Likya’nın en büyük ve görkemli tiyatrolarından Myra Antik Kenti Amfitiyatrosu’nda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Tiyatronun sahne binasından yıkılmış binlerce blokun parçalarının bulunması, tanımlaması, tasnifi ve birleştirilmesini yaptıklarını belirten Çevik, bu çalışmalar kapsamında sahne binasının birinci katına ait 6 metre boyundaki granit sütunların da birleştirildiğini kaydetti.

Şu ana kadar 13 sütunun restorasyonunu yaptıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Çevik, ”22 sütunu bulacak bir çalışma bu. Bu anıtsal tiyatronun mimari elemanlarını sağlıklı hale getirerek önümüzdeki yıl başlayacağımız restorasyon çalışmasının hazırlığını yapmış oluyoruz. İstiyoruz ki bu görkemli tiyatro eski görkemli günlerine bir an önce kavuşsun. Bölgenin modern kültür dünyasına da eski zamanlarda olduğu gibi büyük katkı versin” dedi.

Çevik, sütunların her birinin 14 ton ağırlığında olduğunu, reçine ve fiber bar ile birleştirilen sütunları şu anda yatık vaziyette tuttuklarını bildirdi. Granit sütunların restorasyonunun 1,5 ay süreceğini belirten Prof. Dr. Nevzat Çevik, ”Sütun başları takıldıktan sonra sütunlar, tiyatronun sahne binasında yapılacak kazının ardından, eski yerlerine yerleştirilecek” dedi.

17.10.2011 Star