Alabanda Kazı Çalışmaları Yeniden Başladı

966

Alabanda antik kentinde kazı çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu yıl bakanlık k tarafından onaylanan bölgedeki tek kazı izni özelliğini taşıyan Alabanda arkeolojik kazı çalışmaları Kültür Bakanlığının ve Çine Belediyesinin katkıları ile Adnan Menderes Üniversitesi adına Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümünden Doç. Dr. Suat Ateşlier başkanlığında sürdürülüyor.

Uzun süre devam eden çalışmalar neticesinde tiyatro ve tapınağın gün yüzüne çıkarılmasının ardından yol kenarına yakın bir alanda Bizans Döneminde üzerine inşa edilen mezarlar ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.

ÇALIŞMALARA 42 KİŞİ İŞTİRAK EDİYOR

05 Eylül 2011 tarihinde başlayan, 7 öğretim üyesi, 5 arkeolog, 13 işçi, 13 öğrenci; İspanya, Fransa, Almanyadan olmak üzere 4 yabancı bilim adamının dönüşümlü katılımı ile yapılmakta olan kazı çalışmalarının 30 Ekim 2011 tarihine kadar devam edeceği öğrenildi.

Kazı izni ve kazıya hazırlık çalışmaları nedeni ile Eylül ayında başlanabilen arkeolojik kazılar, önümüzdeki yıldan itibaren Temmuz ayından başlamak üzere yaklaşık her yıl 4-5 aylık süreler halinde gerçekleştirilecek.

KAZIDAN ÖNCE GENELTEMİZLİK YAPILDI

İlk iş olarak antik kentin ot ve çalılarla kaplı alanlarında genel temizlik çalışmaları yürütüldüğünü belirten Alabanda Kazı Ekibi Başkanı Doç. Dr. Suat Ateşlier, buraya gelen ziyaretçilerin antik kenti daha rahat gezebilmeleri için temizlik ve bazı düzenleme çalışmaları yaptıklarını, sık çalıların altında kalmış olan Agora ve aşağı kent alanlarının da temizlendiğini açıkladı.

MECLİS BİNASI ANADOLUNUN EN ÖNEMLİ YAPISI

Alabanda Meclis binasının mimari açıdan Anadoluda bilinen en önemli yapı olduğunun altını çizen Ateşlier, Anadolunun nadide mimari eserlerinden biri olan, M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilmiş Bouleuterion (Meclis Binası) yapısının sahne cephesi, sahne mimarisinin gelişimi konusunda başlıca örnek teşkil eden Anadoluda bilinen en önemli mimari kalıntıdır. Bouleuterion yapısının statik durumu incelenerek bir proje geliştirilecek, yapının 3D lazer tarayıcılar ile dijital modeli çizilecek, ardından kazı çalışmalarına başlanacaktır dedi.

ALABANDA MİMAR YETİŞTİREN BİR KENTTİ

Alabandanın mimarlar kenti olduğunu belirten Ateşlier, Tralleis Bouleuterionunu Alabandalı bir sanatçının tasarladığını Romalı ünlü mimar Vitruviusun detaylı anlatımından öğreniyoruz . Vitruvius, Alabandalı Apaturiosun Trallleis Bouleuterionunun skene binasını (sahne binasını) ustalıkla tasarladığını, içinde kullanılan sütunları, heykelleri, archidravları taşıyan kentaurosları, yuvarlak çatılı rotondoları ve aslan başlı çörtenlere sahip kornişleri tasarladığını belirtmektedir. Magnesiadaki Artemis Tapınağı ve Teosdaki Dionysos Tapınağının ünlü mimarı Hermogenesin de Alabandalı olabileceği konusunda birçok bilim adamı hemfikirdir. Alabanda Apollon Tapınağının mimari Menesthesin de büyük olasılıkla Alabandalı olduğu düşünülürse Alabandanın Hellenistik Dönemde mimar yetiştiren bir kent olduğunu düşünmek yanlış olmasa gerekir diye konuştu.

“SEZARIN HOCASI MOLON, BU BİNADA DEFALARCA KONUŞTU”

Siyasi açıdan da bu meclis binasının önemine vurgu yapan Doç.Dr. Ateşlier, Strabon, Alabandada doğmuş ve yetişmiş olan iki ünlü hatip, Apollonios Malakos ve Apollonios Molondan sıkça bahseder. Alabandalı Meneklesin öğrencisi olan Apollonios Molon daha sonraları Rhodosa yerleşmiş ve orada yaşamıştır. Marcus Tullius Cicero ve Gaius Julius Caesar (Sezar), Rhodosluların elçisi olarak iki kez Romaya gitmiş olan Apollonios Molondan dersler almışlardır. Cicero ve Caesar (Sezar) gibi iki önemli Romalı şahsiyete hocalık yapmış olan Alabandalı Molon Bouleuterionda kent meclisine defalarca hitap etmiştir dedi.

100 YIL SONRA YENİDEN GÜN IŞIĞI GÖRECEK

Şu an sürdürülen kazı çalışmalarının 1906 yılında Ethem Bey tarafından ortaya çıkarılan, ancak zamanla tekrar kapanan mezarlarda devam etmekte olduğunu açıklayan Ateşlier, Alabandada bilinen ilk kazı çalışması 1905-1906 yıllarında Ethem Bey tarafından, İstanbulda bulunan Müze-i Hümayun için eser toplama amacıyla Laginaya giderken ziyaret etmiş olduğu sırada burada yapmış olduğu kazılardır” dedi.

22.10.2011 Çumra Postası