“Çingene Kızı” Mozaiğin Birebir Benzeri de Büyük İlgi Görüyor

989

Gaziantep’in Nizip ilçesi Fırat Irmağı kıyısında yer alan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve dünyanın en büyükZeugma Mozaik Müzesinde sergilenen “Çingene Kızı” mozaiğinin birebir ölçülerde yapılan benzerleri de büyük ilgi görüyor.

Gaziantepli emekli tarih öğretmeni Mehmet Yılmaz (54), adeta simge haline gelen “Çingene Kızı” mozaiğinin 78×53 milimetre ölçülerde birebir benzerini yaparak satışını yapıyor.

Yılmaz, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, 17 yıl önce tezhip sanatıyla başladığı sanat merakını mozaik yapımıyla devam ettirdiğini, yurt içi ve yurt dışından her kesimin büyük beğenisini toplayan “Çingene Kızı” mozaiğini yapmaya karar verdiğini, uzun uğraşlar sonucu bu mozaiğin aynısını yapmayı başardığını söyledi.

“Çingene Kızı” mozaiğini bire bir ölçülerde yoğun emek harcayarak 45 gün içerisinde tamamlayabildiğini ifade eden Yılmaz, bugüne kadar 3’ü yurt dışına olmak üzere 23 adet satmayı başardığını belirtti.

Mozaik sanatının kendisinde bir tutku olduğunu, Zeugma mozaiklerine hayran olduğunu anlatan Yılmaz, doğal taştan yaptığı ünlü “Çingene Kızı” mozaik tablolarını Belçika ve Hollanda’ya kadar satmayı başardığını söyledi.

Zeugma Müzesinde sergilenen “Çingene Kızı” mozaiğinin bir simge haline geldiğine dikkati çeken Yılmaz, bire bir benzerini yaptığı mozaiğin orijinali ile aynı ebatlarda olduğunu ifade ederek, “Müzede sergilenen “Çingene Kızı” mozaiği 78×53 milimetre büyüklüğünde, benim yaptığım çalışmamda aynı büyüklükte. Bu mozaikte 6 bin taş kullandım. Mozaikler için en uygun ortam iç mekanlar olması sebebiyle mozaikleri sert ahşap üzerine yapıştırmayı tercih ettim” dedi.

Antik dönemin mozaik sanatını günümüzde canlandırmaya çalıştığını ve mozaiğin tanınmayan bir sanat dalı olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Mozaik, doğal taşların renkleri ile resim yapma sanatıdır. “Çingene Kızı” mozaiğinin taşlarının bir kısmını Fırat Havzası’ndan getirdim. Bulamadığımız renkleri ise Türkiye’nin değişik bölgelerinden temin ediyorum. Mesela, gül kurusu diye bildiğimiz taş sadece Elazığ’da bulunuyor. Buradan da dünyaya ihraç ediliyor. Ben de vişne renkli taşı Elazığ’ın ocaklarından aldım. Şu ana kadar 23 tane “Çingene kızı” mozaiği yaparak satmayı başardım, her mozaiği 4 bin liradan satıyorum. Mozaik çalışmamda yalnızca doğal taş kullanıyorum. Bu çalışmaları yurt dışına da satıyorum. “Çingene Kızı” mozaik çalışmamı Hollanda ve Belçika’ya da sattım. Zeugma Mozaik Müzesi’nin açılışı sırasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı, yaptığım mozaik çalışmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hediye olarak takdim etti.”

Yılmaz, Gaziantep’in uzun yıllardır baklava ve fıstık ile yapamadığı tanıtım hamlesini Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan “Çingene Kızı” mozaiği ile yaptığını sözlerine ekledi.

-“Çingene Kızı”-

Çingene Kızı, Zeugma Antik Kenti’nde bulunan bir villanın taban mozaiğidir. Bu mozaik büyük ölçüde tahribata uğramıştır. Resimli panoda yalnızca kadın başı figürü kalmıştır. Bu mozaikte kadın figürü sağına doğru bakmaktadır. Kabarık saçları ortadan ikiye ayrılmış ve ensesinden bir eşarpla bağlanmıştır. Dar alınlı, elmacık kemikleri çıkık ve dolgun yüzlüdür. Bir görüşe göre bu figür, saçlarının ortadan ayrılmış olması gözleri ve burun yapısıyla Büyük İskender olarak yorumlanmaktadır. Bir başka görüşe göre ise Toprak Ana Gaia olmalıdır. Ancak başının yanındaki asma filizlerinden dolayı Dianysos şenliklerinde yer alan Mainad olma olasılığı kuvvetlidir.

Çingene Kızı mozaiği Gaziantep Müzesi Müdürlüğü başkanlığında Zeugma Antik Kenti’nde 1998 yılı sonbaharında yapılan kurtarma kazılarında bulunmuştur.

22.10.2011 haberler.com