İşte Sagalassos’daki Son Bulgular!

1334

Burdur’un Ağlasun ilçesi sınırları içindeki Sagalassos antik kentinde 20 yıldır sürmekte olan arkeolojik kazıların 2011 yılı sezonu kapandı. Kazı ekibinden İpek Akyel, sezon boyunca yaptıkları çalışmaları ve ulaştıkları bulguları Turizmhabercisi için değerlendirdi.

Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilen kazılarda mimar, jeolog, botanikçi, biyolog, konservatör ve restoratörlerin de yer aldığı geniş kapsamlı bir uluslararası bilimsel ekip görev aldı.

İşte İpek Akyel’in değerlendirmeleri:

Sagalassos antik kentinde, 90′lı yıllarda kazısı tamamlanıp restore edilen Geç Hellenistik Çeşme Binası (M.Ö.1.yy), Neon Kütüphanesi (M.S. 2.yy) ile kahramanlık anıtı Kuzey-Batı Heroon’dan (M.S.1.yy) sonra; yine aynı yıllarda kazısı yapılmış olup, on iki yıllık restorasyon çalışmasının ardından geçtiğimiz yıl kazı sezonu sonunda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla açılışı yapılan Antoninler Çeşmesi kentin Yukarı Agorasını Roma ihtişamıyla süslemekte.

M.S. 2. Yüzyılda inşa edilmiş olan anıtsal Antoninler Çeşmesi’nden bugün de iki bin yıl önceki sistemle su akıyor. Arkeolog ve mimarların uzun yıllar süren yoğun ve titiz çalışmalarının sonucunda ortaya çıkarılan 30 metre uzunluğundaki çeşme, tüm heybetiyle antik kenti taçlandırıyor. Kazılar sırasında bulunan devasa Dionysos heykelleri ile Nemesis ve Asklepios heykelleri de yapının ihtişamını arttırmakta. Orijinalleri Burdur Müzesi’nde bulunan eserlerin replikaları, Bakanlık finansmanı ile yaptırılarak Haziran ayında yerlerine yerleştirildi.

Antik çağlarda Mısır’a kadar keramik ihraç etmiş olan kentin, “Sagalassos Red Slip Ware” adıyla anılan pişmiş toprak kaplarının üretim yeri keramik fırınları kazısı bu yıl da devam etti. Şu ana kadar 9 adet fırın ortaya çıkartıldı. Ayrıca bu mekanda, kentin ticaret merkezi olduğunu düşündüren dükkanlar da bulundu.

Anadolu’nun en büyük hamam komplekslerinden biri olan Roma İmparatorluk hamamında (M.S. 2. yy.) kazılar bu sezon da devam ederek yapının doğusundaki mekȃnlar kazıldı. Geçtiğimiz yıllarda Roma İmparatorluk ailesinden Hadrian, Marcus Aurelius, Faustina’nın devasa heykellerinin ele geçtiği hamam kazısına önümüzdeki yıllarda da devam edilecek.

Kentin 1700 metre rakımlı Roma Tiyatrosu’nda da (M.S. 2.yy) ölçümler yapıldı ve 9000 kişi kapasiteli yapının hava şartları ve toprak kayması nedeniyle uğradığı hasar tespit edilmeye çalışıldı.

2012 Kazı sezonunda, bulutların arasındaki kent Sagalassos’un bize hangi sürprizleri sunacağını görmek için Temmuz ayına kadar bekleyeceğiz…”

19.10.2011 turizmhabercisi.com