8000 Yıl Öncesini Yaşadılar

853

TED Aliağa Koleji 6. Sınıf öğrencileri, öğretmenleri Özgür Güvercin rehberliğinde 8000 yıl öncesine giderek Cilalı Taş Devrinde insanların nasıl yaşadıklarını kendi kurdukları “Başakköy Obasında” hayata geçirdiler ve sergilediler.

Öğrenciler hazırladıkları fırında, buğday öğütüp o dönemin şartlarında ekmek yapılışını canlandırdılar. Sosyal Bilgiler öğretmeni Güvercin ,“Günümüzden yaklaşık 8000 yıl önce Höyük yaşamında insanlar hayatlarını devam ettirmek için tüketici olmaktan çıkıp üretici bir toplum olmuşlardı. İnsanlar, tarımla uğraşıyor, buğdaydan ekmek yapıyor, hayvanları sadece avlamayıp onları evcilleştiriyor ve doğaya zarar vermekten öte, doğal dengeyi bozmadan onu en iyi şekilde kullanıyorlardı. Bu süreç ilk uygar yerleşik toplumun kurulması anlamına geliyordu. İlk kez evler yapılıyor ve köyler kuruluyordu. Ok ve yay yapıyorlar, sabanı kullanarak tarımı daha kolay hale getiriyorlar hatta takı yaparak süsleniyorlardı. Cilalıtaş (Yenitaş) Devri adı verilen bu dönem insanlığın en önemli geçiş dönemidir diyebiliriz” dedi.

Öğrencilerce hazırlanan köyü, TED Aliağa Koleji Vakıf Başkanı Deniz Komsuoğlu, okul müdürleri okul öğretmenleri ile okul öncesi, ilköğretim okulu ve Lise 9.sınıf öğrencileri de ziyaret ederek bilgi aldılar.

26.10.2011 Aliağa Ekspres