Rüyaların Kenti Belçika’ya taşındı

1035

Burdur’un Ağlasun ilçesi sınırlarındaki Sagalassos antik kenti kazılarından çıkarılan 238 nadide eser, Belçika’nın Tongoren kentindeki Galya-Roma müzesinde sergilenmeye başlandı.

Aralarında İmparator Hadrian heykel başı ve İmparator Marcus Aurelieus heykel başı gibi paha biçilemeyen eserlerin de bulunduğu muhteşem sergi, 17 Haziran’a kadar açık kalacak.

Gerekli izinleri alarak 1990 yılında Sagalassos kazılarını başlatan ve ”ben Ağlasunluyum” diyecek kadar kendisini Türk hisseden Belçikalı arkeolog Marc Waelkens, sergi açılışında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ”arkeolojik açıdan dünyanın en zengin ülkesi olduğunu” belirterek Mısır başta olmak üzere bu alanda öne çıkan diğer ülkelerin hiçbirinin çok sayıda ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapabilme konusunda Anadolu ile kıyaslanamayacağını söyledi.

Sagalassos kazılarında olduğu gibi Türkiye’nin tarih hazinelerini gün yüzüne çıkarırken farklı disiplinlerden de yararlanarak karanlık nokta bırakmadan ilerlemesinin önemini vurgulayan Waelkens, Sagalassos’ta klasik arkeoloji kalıplarını yıkarak ve birçok bilim dalından yararlanarak yürüttükleri çalışmalarla son 10 bin yıllık bir dilimde burada yaşayan insanların hayat hikayelerini yazabilecek kadar bilgi edindiklerini söyledi.

”Buradaki hikayelerden sinema filmi senaryosu çıkar” diyen Waelkens, yönetmenlerden talep gelirse bu bilgileri paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

Türk basınında, Sagalassos’ta bulunan mezar kalıntılarında DNA yoluyla köken araştırması yaptıkları şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve asla böyle bir amaçlarının olmadığını vurgulayan Waelkens, bu kapsamdaki çalışmaların bir dönem orada yaşamış insanların aile ve akrabalık bağlarını tespit ederek hayat hikayelerini anlamaya yönelik olduğunu dile getirdi.

Waelkens, kendi vatanı gibi benimsediği Türkiye’ye gidişini anlatırken ”6 yaşındayken Truva hakkında bir çizgi roman okudum ve babama, ‘Büyüyünce ben de Türkiye’de kazı yapmak istiyorum’ dedim. 1969 yılında, daha 19 yaşındayken Ankara’ya gittim ve Türkiye’yi hemen sevdim. Sagalassos kazıları öncesinde de Türkiye’de birçok arkeolojik araştırmada görev aldım” dedi.

Son 42 yılına tanıklık ettiği Türkiye’nin bu sürede büyük ölçüde değiştiğini, ekonomik açıdan çok kalkındığını ve şehirlerin birkaç kat büyüdüğünü anlatan Waelkens, ”Değişmeyen şey kırsaldaki misafirperverliğiniz oldu. Bu beni gururlandırıyor, siz de gurur duymalısınız” şeklinde konuştu.

”Kültür Bakanı’ndan dağdaki çobana kadar herkes bana Marc Bey diye seslenir. Bu şekilde hitapla beni kendilerinden gördüklerini ifade ederler. Ben de Ağlasunluyum ve hiçbir zaman yabancı olarak görülmedim. Bu insanlar benim ailemin parçası” diyen Waelkens, Türklerin çok çalışkan olduğunu ve bu özelliğin Belçika’daki Türkler arasında da fark edilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Waelkens, ”Bence Türkiye’nin geleceği müthiş olacak. Türkiye Doğu’yla Batı arasındaki köprü. Yakın Doğu’nun merkezi haline gelen Türkiye hızla gelişmeye devam ediyor. Bu müspet trend devam etmeli çünkü bunun imkanları ve Türkiye halihazırda Doğu Akdeniz’in süper gücüdür” dedi.

Türkiye’nin AB üyeliği konusunda ”Türk hükümeti ve halkı AB sürecinde çok hayal kırıklığı yaşadı. Ben de aynı şekilde büyük hayal kırıklığı içindeyim” diyen Waelkens, tarihi ve kültürel nedenlerle Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkılmasını anlayamadığını belirtti.

Prof. Dr Waelkens, ”Geçmişte Avrupa’nın büyük bir kısmı Osmanlı hakimiyeti altındaydı. Tarihsel olarak Türkiye her zaman Avrupa’nın parçası olmuştur. Avrupa’yla ortak kültürü bulunmaktadır ve Avrupa kültüründeki birçok şey Anadolu’dan gelmiştir” diye konuştu.

Waelkens, Tongoran Galya-Roman müzesinde sergilenmeye başlayan eserlerin Türkiye’nin Avrupa dışında olduğunu savunanları yalanladığına işaret etti.

Marc Walkens’in ekibinden Prof. Dr. Jeroen Poblome de Sagalassos kazılarının çok geniş bir alanı kapsadığını ve farklı disiplinlerden faydalanılarak adım adım ilerletilmesi nedeniyle kendilerinden sonraki kuşaklarca sürdürüleceğini ve 500 yıl daha devam edebileceğini kaydetti.

-Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Süslü-

Sergi açılışına katılan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü ise sergi açılışının Cumhuriyet Bayramı’na denk gelmesinin kendileri açısından ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

Türkiye’de halen 150’nin üzerinde arkeolojik kazının devam ettiğini ve bunlardan 40’a yakınının yabancı arkeologlar tarafından yürütüldüğünü anlatan Süslü, bu çalışmalarda Belçikalıların disiplinli çalışmaları ve en fazla katkıyı yapmalarıyla öne çıktıklarını belirtti.

Yabancı müzelerle bu tür işbirliklerinde, Türkiye’den yasa dışı yollarla çıkarılmış tarihi eserleri bulundurmama şartına baktıklarını anlatan Süslü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da büyük önem verdiği Türkiye’den kaçırılan tarihi eserlerin iadesinde önemli mesafe aldıklarını ifade etti.

Açılan serginin Belçika’da yaşayan Türk vatandaşlarına ülkelerindeki tarih hazinelerini göstermesi yanında Belçikalılar ve Avrupalıların Sagalassos ve Türkiye’ye ilgisini artıracağını kaydeden Süslü, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da planlanma aşamasındaki Belçika ziyareti kapsamında bu sergiyi ziyaret edeceğini dile getirdi.

Muhteşem bir projeksiyonla kazı alanındaki fotoğraf ve görüntülerin Türkiye topraklarını ilk kez terk eden 238 parça nadide tarihi eserlerle birlikte sunulduğu ”Rüyaların kenti Sagalassos” sergisi, opera yönetmeni Guy Joosten’in hazırladığı teatral bir sahnede ziyaretçilerini bekliyor.

29.10.2011 Hakimiyet