Deprem Urartu’yu da vurdu!

1015

Van Müzesi’nde hasar çok büyük. Özellikle Urartu uygarlığından kalma nadide eserleriyle ünlü müzenin çatlayan duvarları artçıların devam etmesi tespiti zorlaştırıyor. 2007’de restore edilen Akdamar Kilisesi’nin kubbesinde de hasar var.

Dünyada Urartu medeniyetine ait en eski buluntuların yer aldığı Van Müzesi’nde deprem sonrası çatlaklar dolu. Kimi yerleri de yıkıldı. Kazılarda gün yüzüne çıkarılan eserlerin sadece 2 bin 443’ü sergileniyor. Müzenin depolarında bekletilen tescili bile henüz tamamlanmamış 60 bine yakın eser var. Bu eserler de depolarda kurulan madeni raflarda tutuluyor. Bunlar arasında çok sayıda pişmiş toprak eser yer alıyor.

Binaya girilemiyor

Van Müzesi uzmanları binaya girmeye korkuyor. Artçı sarsıntılar uzmanlar arasında paniğe neden oluyor. Müze Müdürü Harun Küçükaydın şunları söyledi: “Bir salonun 4 duvarında da büyük hasarlar oluştu. Sıra sıra tuğlalar devrildi. Önasya müzesi olduğumuz için bizde heykel fazla bulunmuyor. Seramik eserler var. Girişte ilk görebildiğimiz sol tarafta 2 pitos (Seramik saklama kabı) kaide üzerindeydi, düşüp kırılmışlar. Yaklaşık 2500 yıllık eserlerdi. Vitrinlerin içindeki eserlerin durumunu hakikaten bilmiyoruz. Bir yağma söz konusu değil. Ancak yine de güvenlik önlemi alınması gerekir.”

27.10.2011 Radikal