Karadeniz’in Zeugma’sında Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

932

Eskipazar’da, Karadeniz Bölgesi’nin “Zeugma”sı olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti’nde, 2. etap kazı çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 ay önce başladıkları kazı çalışmalarına 45 günlük daha ek süre alarak devam ettiklerini, bu çalışmalarda tahrip olmuş mozaiklerin korumaya alındığını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Vedat Keleş başkanlığında, 3 arkeolog, çok sayıda uzman, öğrenci ile işçilerin yer aldığı 46 kişilik ekiple kazıları sürdürdüklerini anlatan Küçük, şunları söyledi:

“Hadrianaupolis’te öncelikle oluşan yoğun tahribatı gidermek için gayret sarf ediyoruz. Bu sezon ki çalışmalar Kilise B’nin mozaiklerinin restorasyon ve konservasyonu üzerinedir. Kilisenin üstü özel bir sistemle kapatılıyor. Sondaj çalışmaları da gerçekleştiriliyor. Çalışmalar daha önce belirlenen sürede tamamlanamayınca ek süre istedik. Planlanan işler tamamlanıncaya kadar ekipler orada çalışacak.”

31.10.2011 haberler.com