İznik Ayasofya, Bayramda İbadete Açılıyor

1078

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan Ayasofya Camii Kurban Bayramı’nda ibadete açılıyor. Vatandaşlar da tarihi yapının cami olmasına destek verdi. Restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi yapıya minare ve minber de yapıldı. Diyanet işleri Başkanlığı tarihi binaya henüz bir görevli atamazken, bayram namazı için İznik Müftülüğü’nün bir imam hatip görevlendireceği öğrenildi.

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan Ayasofya Camii Kurban Bayramı’nda ibadete açılıyor. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Diyanet işleri Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda tarihi yapının ibadete açılacağını açıkladı. Restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi yapıya minare ve minber de yapıldı.

İznik’te bir süredir vatandaşlar arasında kulaktan kulağa dolaşan Ayasofya Cami’nin ibadete açılması tartışmaları gerçek oluyor. AK Parti İznik İlçe Başkanı Osman Sargın, Ayasofya’nın ibadethane olarak kullanılacağını açıkladı. Sargın, “Tarihi eserlerin aslına rücu ettirilmesi, dönüştürülmesi hakikaten güzel bir şey. Bunu bu şekilde değerlendirmek lazım. Muhtemelen güzel şeyler olacak inşallah. Hayırlı şeyler olacaktır mutlaka. İznik halkının da isteği bu yöndeydi. ‘Temizlensin ortalık güzelleşsin ibadethane haline dönüştürülsün’. Hıristiyan aleminden tepki çekeceğini zannetmiyorum. Çünkü onların ibadet edeceği köşelere hiçbir şekilde dokunulmuyor. Onlar da gelecekler temiz bir ortamda ibadet yapma şansını yakalayacaklar. Belki de tamamı cami haline dönüştürülmüyor zaten.” diye konuştu.

Vatandaşlar da tarihi yapının cami olmasına destek verdi. Mülkiyeti Orhan Gazi Vakfına ait olan ve günümüzde Orhan Cami olarak bilinen eserin inşa tarihinin kesin olarak bilinmemekle beraber 1330-1331 yılında şehrin Orhan Gazi tarafından fethedilmesinin ardından vakfedilerek camiye dönüştürüldüğü belirtiliyor. Büyük bir yangın sonrası hasar gören Ayasofya Cami Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından onarıldı.

Bursa’nın işgalinin ardından harabeye dönen ve bugüne kadar ibadete kapalı duran Ayasofya Camisi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restore ettirilmişti. Tarihi yapıtta ilk namazın önümüzdeki Pazar günü Kurban Bayramı namazı ile birlikte kılınacağı öğrenildi. Diyanet işleri Başkanlığı tarihi binaya henüz bir görevli atamazken, bayram namazı için İznik Müftülüğü’nün bir imam hatip görevlendireceği öğrenildi.

MHP İBADETHANE OLARAK AÇILMASINI İSTEMİŞTİ

Geçtiğimiz Şubat ayında dönemin MHP Bursa Milletvekili Hamit Homriş, İznik Ayasofya Camii’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Ayasofya Kilisesi ve Konsül Sarayı’ olarak tahsis edilmesini soru önergesiyle Meclis gündemine taşımıştı. Homriş, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde Bursa’nın İznik İlçesinde bulunan Ayasofya Camisi’nin, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait 13 Şubat 1995 gün ve 109 sayılı belgede imar, tapu ve eski eser kayıtlarında ‘camii’ olarak kayıtlı bulunduğunu belirterek şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu sebepten dolayı müze ya da bir başka maksatla kullanılamayacağı açıktır. Durum böyle iken söz konusu Caminin Kültür Bakanlığı tarafından 20 Ekim 2010 tarihli yazısıyla ‘Bursa İli İznik İlçesindeki Ayasofya Kilisesi ve Konsül Sarayı olarak’ tahsis edildiği belirtilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürlüğünün İznik Türkiye başlığı ile hazırlattığı 22 sayfalık kitapçıkta İznik Camiinin kubbesindeki ‘Bismillahirrahmanirrahim’ Ayet-i Kerimesi üzerine Tanrı İsa Figürü ve Haç yerleştirilmiştir. Bu olay tüm Bursa kamuoyunu derinden üzmüştür.”

Hıristiyan alemi için kutsal sayılan tarihi yapı 2007’de başlatılan çalışmalarla restore edildi. Orhan Gazi tarafından İznik’in fethedilmesiyle kiliseden camiye çevrilen Ayasofya, Osmanlı öneminde camii olarak kullanıldı. Hıristiyan dünyası için önemli kararların alındığı 7’inci Konsül toplantısı da 787 yılında Ayasofya’da yapıldı.

02.11.2011 Türkiye