Kadifekale’de Lahit Bulundu

1014

İzmir’in Kadifekale Semti’nde yıkım çalışmalarının devam ettiği heyelan bölgesinde Roma Dönemi’ne ait bir lahit bulundu. Cesedin iz yaptığı mezardan, kemikler ve üzerindeki elbisenin kumaş parçaları çıktı. Romalılar’ın o dönemde, bölgedeki heyelanı tespit edip, kaymasın diye mezarlarının etrafını kalın duvarlarla ördüğü, evlerini ise buraya yapmadıkları sonucuna varıldı.

Kadifekale’deki heyelan bölgesindeki binaların yıkım çalışmaları sırasında molozlar kaldırılırken, kepçenin ucu toprak altında sert bir cisme takıldı. Tarihi eser olabileceği düşüncesiyle çalışma durdurulup, Agora’daki kazıları yürüten Antik Smyrna kazı ekibine bilgi verildi. İzmir Arkeoloji Müzesi ve kazı ekibinde görevli arkeologlar, Kadifekale surlarının altındaki bölgede, Yeşildere’ye bakan yamaçta yaptıkları kazıda, Geç Roma Dönemi’ne ait, içine insan cesedinin iz yaptığı, kemikler ve elbise kumaşları bulunan, 2 metre 15 santim uzunluğunda, 1 metre 93 santim genişliğinde lahit mezar buldu. Kadifekale surları dışındaki bölgede ilk kez bulunan lahit, kapağı ile birlikte Agora’ya, içindeki kemikler ise incelenmek üzere İzmir Arkeoloji Müzesi’ne götürüldü.

Antik Smyrna Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, Romalılar’ın daha o yıllarda, şu anda heyelan nedeniyle boşaltılan binaların yıkıldığı Kadifekale eteklerindeki toprak kaymalarını fark ettiğini ve bu bölgede ev yapmadıklarını söyledi. Mezarların bile çevresini duvarlarla örüp kaymalara karşı önlem aldıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Ersoy, “Bu alanda bulunan lahit mezar bizlere Romalılar’ın mezarlarını yol üzerlerine kurduklarını gösteriyor. Bundan 4 yıl önce de İzmir’in Yağhaneler Semti’nde bir lahit bulunmuştu. Kadifekale surlarının dışında arkeolojik olmayan alanda bulduğumuz lahit, Antik Efes yoluna bakan Yeşildere’den, Eşrefpaşa, Üçyol, Yağhaneler, oradan da Kızılçullu su kemerlerine kadar uzanan bölgede Roma mezarlarının bulunduğunun belgesi” dedi.

Lahitin gerekli araştırma ve çalışmalardan sonra İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileneceği bildirildi.

2.11.2011 haberler.com