645 Yıllık Tarihi Köprü Asırlara Meydan Okuyor

942

Gökırmak Vadisi’nin verimli topraklarında bulunan ve Kastamonu’nun sarımsağıyla dünyaca ünlü ilçesi Taşköprü’ye adını veren 645 yıllık tarihi Taş-Köprü asırlara tanıklık ediyor.

Kızılırmak’ın en büyük kolu olan Gökırmak’ın üzerinde kurulu bulunan tarihi köprünün Çobanoğulları zamanında Yağmur Bey’in oğlu Ali Bey tarafından 1366 yılında Celalettin Beyazıt adına yaptırdığı bilinmekte. 68.58 metre uzunluğundaki 7 gözlü sanat şaheseri, estetik görünüşüyle ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çekiyor.

Tarihi Taş-Köprü’nün bir özelliğini ise 2006 yılında kazı çalışmalarına başlanan ve 2 sevgili misali birbiriyle kucaklaşmayı bekleyen Pompeiopolis Antik Kenti’yle karşı karşıya tarihe ışık tutması oluşturuyor.

Konuyla ilgili Aa muhabirine açıklama yapan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, 14. yüzyılda yapılan sanat şaheserinin temellerinde ve gövdesinde en ufak bir yıpranma olmadan günümüze kadar geldiğini ve yeni yapılan köprülere taş çıkarttığını söyledi.

Geçmişi günümüze taşıyan eserin Paflagonya’ya başkentlik yapmış olan Pompeiopolis Antik Kenti ile de karşı karşıya olduğunu belirten Arslan, tescilli olan tarihi köprünün ilçenin turizmi açısında da büyük önem arz ettiğini ve gelen misafirlerin en fazla uğrak yeri olduğunu ifade etti.

07.11.2011 haberler.com