Akhisar’da Yapılan Kazı Çalışmaları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

996

Thyateira tarihi kazı çalışmaları değerlendirme toplantısı Akhisar Belediye Meclis Salonunda yapıldı. Değerlendirme toplantısında ilk olarak sinevizyon eşliğinde Akhisar’da bulunan tarihi mekanların tanıtımı yapıldı.

Belediye Meclis salonunda yapılan toplantıya Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Akhisar Kaymakamı Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birinciloğlu, İlçe daire amirleri, ve bir çok vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı yaptı, Hızlı yaptığı konuşmada “doğru işleri doğru paydaşlarla yapmak gerekiyordu. Süreç halen devam ediyor görüş ve önerilere açığız bunu en iyi şekilde sonuçlandırmak istiyoruz. Amacımız kazılar sonunda maksimum fayda elde etmektir. Akhisar’ımız tanıtılmak isteniyor, bizlerde bunu gerçekleştirmek için tarihi tanıtım ile sürdürmek istiyoruz. Bu kazı çalışması bizim için çok önemli ve geldiğimiz süreç de bunun yanında önemli olduğunu düşünüyorum. Sürecin oluşmasında bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Thyateira antik kenti hakkında tarihsel bilgiler ve Arkeolojik kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Adnan Menderes Üniversitesinden Doç. Dr. Engin Akdeniz “Thyateira halkın deyimi ile tepe mezarı diye tabir edilen bölge eski devlet hastanesine kadar uzanan bir şehir potansiyeline sahipti. Tepe mezarı giderek artan inanç turizmine hizmet vermektedir.

Kazı çalışmalarını Adnan Menderes Üniversitesi, Manisa Valiliği ve Akhisar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği protokol çerçevesinde yapılmaktadır. Burada yapılan kazı çalışmalarında Roma dönemine ait paralar, çeşitli ebatlarda farklı eserler bulundu. Kentin Topoğrafik yapısı harita üzerine kondurularak çalışmaları yapıldı. Önümüzdeki dönemlerde hastane höyüğü diye geçen tepenin açığa çıkarılması olacaktır. Hastane höyüğü 5 Bin yıllık geçmişi olan bir höyüktür. Hastane höyüğünün kazılmasının ardından Akhisar’ın Antik devirdeki iskan hakkındaki bilgilerine ulaşacağız” dedi.

Söz alan Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz “Akhisar ve Manisa’mız için çok önemli bir bilgilendirme toplantısını yaptık. Kazı çalışmaları çok uzun soluklu çalışmalardır. Bundan sonra da devam etmesini diliyorum. Akhisar’ımız gerçekten çok güzel bir ilçe ve coğrafi olarak çok önemli bir noktada yer alıyor. İstanbul-İzmir üzerinde bulunan çok önemli bir noktada yer alan şehrimiz turizm açısından büyük önem taşıyor.

İnanıyorum ki şuanda ülkemizde ilçelerde Üniversite yok, ancak önümüzdeki yıllarda Üniversite kurabilecek bir çok ilçemiz olduğuna inanıyorum. Bunlardan bir tanesinin de Akhisar olacağına inanıyorum. Taşların üst üste konması ile bir üniversite kurmak çok kolaydır. Akhisar’ın bir üniversite vizyonunun olması gerektiğine inanıyorum. İleriki günlerde Akhisar’ın sanayi noktasında büyük ilerleme kaydedeceğine inanıyorum, daha sıcağı sıcağına çok büyük iki büyük firma incelemelerde bulunmuştur. Bunun yanında ilçemizdeki 12 Milyon ağaç ile ülkemizin zeytin başkentinin Akhisar olacağına inanıyorum. Akhisar’ı sosyal anlamda ele aldığımızda çok renkli ve aynı zamanda zenginlik anlamında çok güzel bir potansiyeli var.

Şehrin gelişme potansiyeli ele alınarak bir plan yapılması ve bunu meydana getirecek belediyemize de sivil toplum örgütlerinin destek olması gerekmektedir. Turizm açısından Müze inşaatı tamamlandı ve yakında faaliyete geçecektir.

Belediyemizin zeytin başkenti olarak çıkan kentin tanıtımın yanında ürün çeşitlendirilmesine de önem vermesi gerekmektedir. Tanıtım için büyük bir masraf gerektirmiyor. Halk olarak hepimiz bir olarak tanıtıma el atmalıyız. Toplumumuzun her kesimine büyük işler düşüyor. Kentimizi turizm şehri yapmak için öncelikle tarihimize sıkı sıkıya sahip çıkmamızdan geçmektedir. Öncelikle farkındalığa ihtiyacımız var. Öncelikle çok değerli olduğumuzu bizim görmemiz ve bizim inanmamız gerekmektedir” dedi.

Toplantı sonrası kokteyle katılan vali ve yetkililer, kazı çalışmalarının başlandığı Tepe Mezarı, müze ve hastane höyüğüne gidip yerinde incelemelerde bulundular.

02.11.2011 Akhisar Haber