Balabolu Harabeleri Turizme Kazandırılmayı bekliyor

982

Mersin’in Mut ilçesindeki ”Balabolu (Adrassus) Harabeleri” turizme kazandırılmayı bekliyor.

Mut Kaymakamı Mustafa Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin yaklaşık 40 kilometre batısında bulunan ve adını üzerinde bulunduğu Balabolu (Balapoğlu) Tepesi’nden alan Adrassus Harabeleri’nin, geniş bir kesime yayıldığını söyledi.

Yalnızcabağ köyüne 9 kilometre mesafede bulunan harabelerin zaman zaman tarihi eser kaçakçıları tarafından tahrip edildiğini belirten Şahin, ”Ayakta hiçbir sağlam yapı kalmayan harabelerde çok sayıda lahit ve duvar kalıntıları yer alıyor. Yöredeki yapılara yönelik restorasyon çalışması yapılması durumunda turizme kazandırılabilir. Aksi takdirde buraya sahip çıkılıp, koruma altına alınmazsa tarihin karanlıklarına gömülecek” dedi.

-Balabolu (Adrassus) Harabeleri-

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, Akropol ve Nekropol alanı bulunan, Roma Dönemi’nde iskan gördüğü anlaşılan, coğrafi ve stratejik önemi nedeniyle önem taşıyan kent, Bizans İmparatorluğu’nun ve zaman zaman Isauria’nın himayesine girmiş. Kentin kilise yapısına ait kalıntısı tepenin zirvesinde yer alıyor. Kilisenin ise sadece apsisinin temel izleri bulunuyor.

Tepenin çevresindeki kayalıkların yükseklikleri, girinti ve çıkıntıları düzeltilerek küçüklü büyüklü birçok odanın bulunduğu harabelerde, ana kayanın oyulmasıyla oluşturulan sütunlar da var. Mezar şekilleri çeşitlilik gösteren harabedeki lahitlerin bir çoğunda da haç motifi ve yazıtlar bulunmakta.

Harabenin yüzey buluntuları arasında ise kiremit parçaları, boyalı oval formlu kiremitler, boyalı seramikler, üzeri yivli iri amfora kulpları, amfora tıpası, gözyaşı şişesi kaidesi ve ince cidarlı seramikler göze çarpan örnekler olarak yer alıyor.

09.11.2011 Zaman