2 Bin 100 Yıllık Kanalizasyon Sistemi Hala Çalışıyor

947

Sahip olduğu tarihi ve turistik mekanlar nedeniyle açık hava müzesini andıran Mersin’in Tarsus ilçesindeki Antik Roma Yolu, halen çalışabilen 2 bin 100 yıllık kanalizasyon sistemiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Belediye ekiplerinin 1993’de yaptığı çalışma sırasında ortaya çıkartılan Antik Roma Yolu’nun turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Tarsus Belediyesi tesislerinde geçtiğimiz aylarda yapılan “Antik Roma Yolu Çalıştayı”nda çevre düzenlemesi yapılması kararı alınırken, birinci derece arkeolojik sit alanında olması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığının sorumluluğundaki bölgenin, ancak bir protokolle Tarsus Belediyesine devredileceği bildirildi.

Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, gerek tarihi ve turistik evleri, gerek St. Paul Kilisesi ve Kuyusu, gerekse halk arasında “yedi uyurlar” olarak bilinen Eshab-ı Kehf mağarası ve Türkiye’deki tek peygamber kabri olan Danyal Peygamberin mezarının bulunduğu Tarsus’un farklı medeniyetlerin çok önemli bir kesişme noktasında bulunduğunu söyledi.

Sahip olduğu değerler ile bir açık hava müzesini andıran Tarsus’un gelecek yıl içinde faaliyete geçecek Tarsus Kazanlı Sahil Bandı Projesi ile önemli bir turizm kenti haline geleceğini ifade eden Kocamaz, kendilerinin de bu kapsamda şimdiden alt yapı çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Kente gelecek yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlamak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Kocamaz, bu kapsamda Tarihi Roma Yolu gibi irili ufaklı birçok tarihi mekanı turizme kazandırmak için kolları sıvadıklarını ifade etti.

Kocamaz, ayrıca imkanlar elverdiğince tarihi ve turistik mekanlarda görevlendirdikleri kişilerin yerli ve yabancı turistlere bilgi verdiğini sözlerine ekledi.

-2100 yıldır sağlam kalan kanalizasyon sistemi hala çalışıyor-

Antik Roma Yolu’nu ziyaret edenlere rehberlik yapan Belediye Turizm Danışma Bürosu görevlisi Nadir Durgun, çok katlı otopark ve alışveriş merkezi yapılmak üzere 18 yıl önce başlatılan temel kazısı çalışmalarında antik kentin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Yapının yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğuna işaret eden Durgun, şunları kaydetti:

“Yapının üzeri balık sırtı şeklinde yapılmış, yanlarında yağmur kanalları var. Üzerlerindeki kaplama taşları bazalt ve volkanik taşlardan oluşuyor. Ceyhan ve Osmaniye’den getirildiği tahmin ediliyor. Yolun altındaki kanalizasyon sistemi yaklaşık 1.70 metre yükseklikte ve 70 santimetre genişliğinde. Kanalizasyonun uzunluğunu ise bilemiyoruz. Bir insanın altında rahatlıkla yürüyebileceği şekilde dizayn edilen yapı şu an bile yağmur suyu drenajını yapmakta.

Burada sadece Roma Dönemi değil, daha önce Helenistlik dönemden kalıntılar da var. Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemi bir yerleşim de mevcut. Ülkemizde şu anda bile birçok yerde kanalizasyon sistemi yokken, Romalılar’ın milattan önce 1. yüzyılda yani 2 bin 100 yıl öncesinde bunu düşünüp, kanalizasyon sistemini inşa etmeleri, bugün bile buraya gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.”

Durgun, Antik Roma Yolu ile altındaki kanalizasyon sistemini bu yılın 10 aylık döneminde 21 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

17.11.2011 haberler.com