Canlandırma Tekniği Müzeye İlgiyi Artırdı

1075

Eskişehir’de 10 yıl önce onarım çalışmaları nedeniyle ziyarete ve bilimsel çalışmalara kapatılıp Eti Şirketler Grubu’nun sponsorluğunda yeniden inşa edilerek 28 Mayısta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açılan Eti Arkeoloji Müzesi, canlandırma teknikleri sayesinde ilgi görüyor.

Müzeyi ziyaret edenler, Frig savaş arabası simülatörüyle at üzerinde Frig Vadisi turu yapabiliyor, dokunmatik ekranlarda sikke, mühür ve yüzük gibi küçük tarihi objelerin 3 boyutlu görüntülerini izleyebiliyor.

Müze Müdürü Dursun Çağlar, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Eti Şirketler Grubu tarafından yaptırılan müzenin 28 Mayısta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açıldığını hatırlattı.

Müze hizmete açıldıktan sonra yoğun ziyaretçi trafiği olduğunu belirten Çağlar, “Müzenin daha önceki ziyaretçi sayılarıyla kıyasladığımızda çok büyük fark var. Açıldıktan itibaren 15 bini aşkın ziyaretçi müzeyi gezdi. Daha önceki haliyle kıyaslarsak eski müzenin birkaç yıllık ziyaretçi sayısını 5,5 ayda yakaladık. Müzenin ziyaretçi sayısı 5,5 ayda önceki yıllara göre 4 kat arttı” dedi.

Çağlar, müze proje aşamasındayken yaşayan, hareketli ve canlı bir müze istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“MÖ insanın mağaradan çıkarak yerleşik hayata geçtiği dönemden günümüze bağlantı kurmak istedik. Bu bağlantıyla o çağdan bu Çağa teknolojiyi kullanarak sanal görüntülemelerle eskiyi canlandırmayı amaçladık. O yüzden sanal canlandırmalarla halkı buraya çekmeyi başardık. İlk aşamada hedefimizde başarılı olduk. Ziyaretçiler sanal canlandırmalarımızı çok beğendi. Ziyaretçiler anı defterine müzenin Türkiye’deki alışılagelmiş müzelerden farklı olduğunu hatta Avrupa’daki müzelerin birçoğundan üstün olduğunu yazıyor. Bunlar bizi şımartmıyor. Daha ileri aşamalara gideceğiz. Birkaç sanal canlandırmamız daha var. Onları da kısa zamanda aktif hale getireceğiz.”

-“Türk halkının teknolojiye sempatisi var”-

Eskişehir turistik güzergahta olmamasına rağmen müzeye yoğun ilgi olduğunu ifade eden Çağlar, turistik turlarla Eskişehir’e gelen tüm kafilelerin müzeyi ziyaret ettiğini bildirdi.

Bazı müze müdürleri ve arkeologların da müzeye hayran kaldığını ifade eden Çağlar, şunları kaydetti:

“Ziyaretçilerin çoğu, sanal canlandırmaları görmek için geldiklerini belirtiyor. Canlandırma tekniği ilk defa bu kadar yoğun olarak bu müzede kullanıldı. Bazı müzelerde çok az canlandırma var. Buradaki bazı canlandırmaların Türkiye’de örneği yok. Türk halkının teknolojiye sempatisi var. Eserleri ve sanal canlandırmaları görünce müzeye bir kez daha gelmek istiyorlar. Canlandırma tekniği Türk halkının müzeye ilgisini artırdı. Kendi meslektaşlarım da bu müzeyi çok beğeniyor. Genel müdürlüğümüzün birçok müze müdürüne ‘Gidin o müzeyi görün siz de öyle çalışmalar yapın’ demesi bize onur veriyor.”

-“Vitrinlerdeki eserler o dönemin odalarında görülebiliyor”-

Çağlar, Eti Arkeoloji Müzesi’nde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait mermer heykel ve heykelcikler, mimari parçalar, steller, pişmiş toprak günlük kullanım kapları, idoller, cam kaplar ve boncuklar, metal kap ve silahlar, takılar ve sikkeler sergilendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Müzede 7 canlandırma tekniğimiz var, ek düzenlemelerle bu sayı 9’a çıkacak. Bilgi vermek için sanal kitabımız var. Sayfalar çevrildiğinde eserlerle ilgili bilgiler hareketli olarak görülebiliyor. Frig savaş arabasıyla Demirçağ köyü gezilebiliyor. Yakın zamanda bunu Frig Vadisi’ne uyarlayacağız. Tarih meraklıları dokunmatik ekranlarda sikke, mühür ve yüzük gibi küçük tarihi objelerin üç boyutlu görüntüsünü izleme imkanı buluyor. Höyüklerde canlandırmalar yapılarak vitrinlerdeki eserler de o dönemin odalarında görülebiliyor.”

16.11.2011 haberler.com