Definecileri Kazıya Davet Etti

1152

Çine’deki Alabanda Antik Kenti’nin Kazı Başkanı Doç. Dr. Suat Ateşlier, kentte kaçak kazılar yaparak tarihi dokuyu tahrip eden ve tamiri mümkün olmayan hasarlar oluşturan definecilere seslendi.

Ateşlier, “Burada kazmayı vurduğun her yerden altın fışkırmıyor. Defineciler çok yanlış bilgilere sahipler. Doğrusunu görmelerini sağlayacağı için onları kazıya davet ediyorum” dedi.

Doğanyurt Köyü’nde bulunan Alabanda Antik Kenti’nde define arayanların kimler olduğunu bildiğini söyleyen Ateşlier, “Kimileri bu köyde, kentin içinde oturuyor. İsimlerini tek tek tespit ettim. Bu kazı döneminde ikisinin evine jandarma ile baskın düzenledik. Kenti korumak onlarla mücadele etmek için jandarmayla baskınlar yapmak, bekçiler koymak çözüm değil. Çözüm onların bilinçlenmesi ve yaptıklarının kendilerine bir yarar sağlamadığını bilmelerinin sağlanması olacaktır” diye konuştu.

“DEFİNECİLİKLE ZENGİN OLUNMUYOR”

Define arayanların yaşam biçimlerine bakıldığında hiç rahat olmadıklarının gözlendiğini anlatan Ateşlier, “Ben çok iyi araştırdım. Kaç kişiler, gruplarında kimler var, Çine’de hangi kahvede takılıyorlar hepsini biliyorum. Hiç birinin de hayatı çok rahat değil. Sıkıntı ve zorluklar içerisinde yaşıyorlar. Buradan anlaşılıyor ki, definecilikle zengin olunmuyor. Sadece tarihi mirasa zara veriliyor” şeklinde konuştu.

Ateşlier, Çine Kaymakamı Celalettin Cantürk’ten bu konuda yardım istedi. Cantürk, elinden gelen desteği vereceğini kaydetti.

“SU PARALARINI BİLE ÖDEYEMİYORLAR”

Definecilerin hayatlarının çok rahat olmadığı konusunda Doç. Dr. Suat Ateşlier’e katıldığını söyleyen Doğanyurt Köyü Muhtarı Hüsamettin Özdemir, “Bu adamlar su paralarını bile ödeyemiyorlar. Define aramaya harcadıkları emek ve zamanı daha doğru işlere harcasalar hepsi şimdiye kadar zengin olurdu” dedi.

17.11.2011 Aydın Denge