Side’de Roma Döneminde Olduğu Gibi Önemli Kararlar Antik Tiyatroda Alınıyor

968

Side Belediyesi, turizm beldesinin tarihi dokusunun korunmasına yönelik bilgilendirme toplantılarını Side Antik Tiyatro’da yapıyor.

Antalya Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, 2 bin önce Roma döneminde de kültür, sanat ve tarihi şehirli ile ilgili kararları antik tiyatroda bir araya gelinerek alındığını söyledi. Side Antik Tiyatro’nun 15 bin izleyici kapasitesine sahip olduğunu belirten Uçar, turizm beldesini ile ilgili önemli kararları antik tiyatroda halk toplantısı yaparak karara bağladıklarını kaydetti. Side’yi Side yapan ana unsurun arkeolojik zenginliği olduğunu belirten Uçar, Side Antik Tiyatro’yu korumaya yönelik çalışmaların Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanlığı tarafından yapıldığını söyledi.

Uçar, Side Belediyesi’nin tarihi ören yerlerinin korunması ve tarihi eserlerin korunmasına yönelik Anadolu Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalara her zaman destek verdiklerini vermeye de devam edeceklerini kaydetti. Uçar, “2 bin yıl öncede Side’de tarihi kararlar antik tiyatroda toplanarak alınırmış. Side’de yaptığımız ve yapacağımız yatırım kararlarını tiyatroda yaptığımız halk toplantıları ile kararlaştırıyoruz. Side Antik Tiyatro, uluslararası kültür, sanat ve müzik etkinliği yanı sıra tarihi kenti korumaya yönelik toplantılarda ortak karar alma toplantılarına da ev sahipliği yapıyor. Halk toplantıları ile tarihe yolculuk ediyoruz.” diye konuştu.

20.11.2011 Mynet Haber