Roma Mozaikleri Gün Işığına Çıkıyor

1035

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde duble yol yapım çalışmaları sırasında bulunan Roma dönemine ait mozaikler çıkarıldı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde duble yol yapım çalışmaları sırasında bulunan Roma dönemine ait küçük bir sanayi görünümünde olan zeytinyağı işliğinin taban mozaiğinin özenle temizlenerek gün ışığına çıkarıldığı bildirildi.

Antakya Arkeoloji Müzesi Müdürü Melike Nalan Yastı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yılın Aralık ayında Reyhanlı ilçesine bağlı Kavalcık köyü yakınındaki duble yol çalışması yapan karayolları ekiplerinin, mozaiklerin ortaya çıktığına dair bilgi vermesi üzerine alanda tespit çalışmaları yaptıklarını anımsattı.

Tarihi kalıntılarla ilgili Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bilgi verdiklerini ve ardından tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürülüğünden bu konuda gerekli izinlerin istediğini belirten Yastı, ”Alanda kazı yapılması için verilen izinle bu yılın Temmuz ayından itibaren arkeolog Funda Yüksel ve Ali Çelikel yönetiminde 21 işçi tarafından kazı çalışmaları başlatıldı” dedi.

Yastı, gerçekleştirilen kurtarma kazısı çalışmaları sonucunda, ana zemindeki kayalık alan üzerinde Roma dönemine ait olduğunu düşündükleri küçük bir sanayi görünümünde olan mozaik tabanlı zeytinyağı işliği ve hemen yanında aynı döneme ait dörtlü gömüye sahip kaya mezarı ortaya çıkardıklarını belirtti.

Zeytinyağı işliği ve kaya mezarı kazısının Temmuz’da başladığını ve 3 ay sürdüğünü belirten Yastı, şöyle konuştu:

”İçinde iskeletlerin bulunamadığı kaya mezarlardan, 3’ncü ve 4’ncü yüzyıla tarihlendirebileceğimiz çok sayıda sikkeler, kandiller ve koku şişeleri çıkarıldı. Çıkan bu taşınır kültür varlıkları müzemize getirilerek envantere geçirildi. Kayıt altına alınan tarihi eserlerin bir bölümünün bütünlüğü doğal tahribat sonucu bozulmuş durumda. Zeytinyağı işliğinin zeminindeki Roma mozaiği de temizlenerek gün ışığına çıkarılıyor. Daha sonra belirli ölçülerle ve özel teknikle yerinden çıkarılacak bu mozaik, yeni müzede sergilenmek üzere Antakya Arkeoloji Müzesi deposuna taşınacak.”

Yastı, Hatay’da Müze Müdürlüğü tarafından Erzin İsos Antik Kenti’nde, Reyhanlı Kavalcık köyünde, İskenderun Kurtbağı köyünde ve Antakya’da 3 farklı alanda kurtarma kazılarının sürdüğünü, ayrıca bunların yanı sıra üniversiteler tarafından Reyhanlı ilçesinde Tell Tayinat, Aççana, Dörtyol’da Kinet Höyüğünde kazı çalışmaları yapıldığını kaydetti.

21.11.2011 Sabah