Laodikya Antik Kenti’ne İlgi Artıyor

879

Denizli kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Laodikya Antik Kenti’ndeki kazı ve restorasyon çalışmaları devam ederken, ziyaretçi sayısı da her geçen yıl artıyor.

Milattan Önce 3’üncü Yüzyıl’da kurulan Laodikya Antik Kenti’ni 2010’da 78 bin 253 turist ziyaret ederken, bu rakam 2011’in ilk 10 ayında 110 bine ulaştı. Denizli Belediye Başkanı AK Parti’li Osman Zolan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Denizli Belediyesi arasından imzalanan protokolle 19 Ağustos 2008’de Denizli Belediyesi’ne devredilen Laodikya Antik Kenti’nin medeniyetler tarihinde önemli bir merkez olduğunu söyledi. Zolan, şöyle konuştu:

“İncil’de bahsedilen yedi kilisenin biri burada. Anadolu’nun en büyük stadyumu burada. 10 bin dönüm arazi üzerine kurulan kentte 9 yıldır kazı çalışmaları sürüyor. Denizli’nin böyle bir antik kente sahip olması tarihi zenginlik. Bizler, yerel yöneticiler olarak bu tarihi eseri gün yüzüne çıkartıp koruyarak eksiksiz şekilde gelecek nesillere aktarıp ve bölgeyi turizmde cazibe merkezi haline getirmekle sorumluyuz. Üç yıl öncesine kadar antik kente hiç turist gelmezdi. Laodikya turizmde yeni çekim merkezlerinden biri oldu.”

23.11.2011 haberler.com