Tarihi Mezar Yeri Nekropol, Vakıflar ve Karayolları’ndan Kurtarılacak

1097

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 1. derece sit alanı olan tarihi toplu mezar yeri Gültepe Nekropolü’nü korumak için Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Karayolları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Gültepe Nekropolü’nde MS. 2. ve 9. yüzyıllara ait mezar kalıntıları, haç şeklinde bir kilise kalıntısı ve o döneme ait arkeolojik eserler yer alıyor. Tarihi eserlerin bulunduğu bölgede Karayolları’na ait bir TIR parkının yer alması, kenti önemli bir tarihsel mirasın yok olması tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Gültepe Mahallesi otoyol kenarındaki Roma-Bizans döneminden kalma toplu mezar yeri nekropol alanında incelemelerde bulundu. Vali Ercan Topaca, yapılan incelemeler sırasında müze müdürünü arayarak, bölgenin korumaya alınması için hemen bir çalışma başlatılması talimatını verdi. Vali Topaca, “Başkan Doğan’ın bu konudaki kaygılarını haklı buluyorum. İzmit bir tarih kenti olarak bu değerleri korumak durumundadır. Burasını dağılmadan koruyarak ve tarihi unsurları ön plana çıkararak bir ‘ören yeri’ şeklinde düzenlemeliyiz.” dedi.

ÇABA SARFEDİYORUZ

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da İzmit’in 3000 yıllık tarihi bir kent olmasına rağmen, şehrin tarihi bir görüntüsünün olmadığına dikkat çekerek, “İzmit Belediyesi olarak, şehrimizin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak için önemli bir mücadele veriyoruz. Zaman zaman bunun kolay olmadığını görüyoruz. Özellikle, Roma-Bizans döneminden kalan eserlerin bir kısmı yok olmuş, kalanlar da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Nekropol, İzmit için tarihi değeri olan arkeolojik bulguları, mezar yerleri ve haç şeklindeki kilise kalıntısı ile mutlak koruma altına alınması gereken önemli bir mirastır. Ne yazık ki, biz bu konuda ne kadar hassas davranıyorsak, karşıdan olumlu bir adım göremiyoruz.” şeklinde konuştu. Doğan, şehrin tarihi mirasının göz göre göre yok olmasına seyirci kalmayacaklarını sözlerine ekledi.

Başkan Doğan, TIR parkının yanında gün be gün yok olan tarihi bir mirasın kurtarılması için yetkisi ve gücü oranında mücadele edeceklerini söyledi. Doğan, şunları kaydetti: “Birinci derece sit alanı olan bu bölge hakkında Anıtlar Kurulu’nun gerekli raporu var. Ama buna rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Karayolları, TIR parkının orada çalışmasına göz yumuyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu konuda tam tersi bir tutum içinde olması gerekirken, bizim çağrılarımıza bile kulak vermemesi üzücüdür. Ticari amaç güdülerek bir tarihin yok olmasına göz yumamayız. O nedenle, savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Sayın Valimizi de konuyla ilgili bilgilendirerek bölgeye götürdük. Yasal prosedür çerçevesinde bizim bir belediye olarak tarihimizi korumak adına şu anda yapabileceklerimiz bununla sınırlı. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.”

25.11.2011 Haber Aktüel