Gökçeağaç Köyünde Saklanan Tarihi Hanın Kitabesi Yetkililere Teslim Edildi

1097

Kastamonu, Hanönü İlçesi’ne bağlı Gökçeağaç Köyü’ndeki tarihi hanın kitabesi bulunarak yetkililere teslim edildi.

Alınan bilgiye göre, Gökçeağaç Köyü Camisi’nde, Arapça yazılı ortasından kırılmış kitabe aynı zamanda köy muhtarlığınca camide koruma altında tutulan taş yazı, Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yrd. Doç.Dr. Cevdet Yakupoğlu tarafından okutuldu.

“Kitabe Arapça yazılmış. Kitabede hanın yerini nerede olduğunu belirtiyor. Kitabe o yörede bulunduğuna göre, civarda başka bir hanın da olmadığına göre, ilçe merkezindeki hana ait olduğunu yüzde 99 söyleyebiliriz” dedi.

Yakupoğlu, Arapça kitabede şu ifadelerin yer aldığını söyledi:

“Bu han, gelen-geçen yolcuların kalması için hayır amaçlı olarak, Candaroğlu beylerinden İsfendiyar Bey (ölümü Şubat 1440)`in hükümdarlığı zamanında, onun eşi Tatlu Hatun tarafından, miladi 1437 yılında yaptırılmıştır.”

Yrd. Doç.Dr. Cevdet Yakupoğlu, “Han, günümüzden yaklaşık 575 yıl önce bir kadın hayır sahibi tarafından yaptırılmıştır. Candaroğulları Beyliği dönemi eseridir. Yani Osmanlıların Kastamonu`yu ele geçirmelerinden 23 yıl önce yapılmıştır“ diye konuştu.

Belediye yetkililerince Gökçeağaç Köyü Muhtarı Mustafa Demir`den teslim alınan Kitabe, restoresi tamamlanmak üzere olan Tarihi Han`ın girişine yerleştirilecek ve altına da Türkçe tercümesi yazılarak asılacağı belirtildi.

22.11.2011 Kastamonu Postası