Kale Müzelere Turist İlgisi

984

Türkiye’de sadece Marmaris, Bodrum ve Çeşme’de bulunan “kale müzelere” turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Ege’nin kıyı kesimlerinde yer alan ve tarihi kalelerin içinde bulunan müzeler, özellikle yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Türkiye’deki kale müzeler arasında en fazla ziyaretçiyi Bodrum Müzesi ağırlıyor. Bodrum Müzesi’ni bu yıl kasım ayına kadar yaklaşık 284 bin kişinin ziyaret ettiği, bu sayının yıl sonuna kadar 300 bini bulacağı belirtildi. Bodrum’un ardından ikinci sırada yer alan Marmaris Müzesi’ni yıl sonuna kadar 65 bin, bir diğer kale müze olan Çeşme Müzesi’ni de 43 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği kaydedildi. Üç kale müzenin yıl sonuna kadar toplam ziyaretçi sayısının ise 400 bini geçeceği ifade edildi.

Marmaris Müze Müdürü Esengül Yıldız Öztekin, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de sadece Çeşme, Bodrum ve Marmaris’te kale müze olduğuna dikkati çekti.

Tarihi mekanlardaki müzelerin vatandaşların ve turistlerin daha fazla ilgisini çektiğini belirten Öztekin, “Marmaris Müzesi’ni iki yıl önce yaklaşık 40 bin, geçen yıl 50 bin, bu yıl ise kasım ayı itibarıyla 62 bin kişi ziyaret etti. Bu sayının yıl sonuna kadar 65 bini bulmasını bekliyoruz. Ziyaretçi sayımızdaki artış, yaptığımız tanıtım çalışmaları ve müzede gerçekleştirdiğimiz yeni düzenlemelerden kaynaklanıyor” dedi.

Muğla’daki Milas ve Fethiye müzelerinde de çok önemli eserler yer aldığını kaydeden Öztekin, bu müzelerin kale gibi tarihi mekanlar içinde yer almadıkları için Bodrum ve Marmaris müzeleri kadar ilgi görmediğini söyledi.

Marmaris Müzesi’nin bu yıl 20. yaşını kutladığını belirten Öztekin,

“Marmaris Müzesi resmi olarak 1991’de açıldı. Müzemiz 20. yaşını kutladığımız, genç bir müze. Müzedeki eserleri ağırlıklı olarak Datça’daki Knidos Antik Kenti, Burgaz ve Emecik kazılarından bulunan eserler oluşturuyor. Müzede ayrıca Marmaris ve çevresinde bulunan ve vatandaşlardan satın alınan eserler de yer alıyor. 500 etnografik eserden oluşan bir de koleksiyonumuz bulunuyor” diye konuştu.

-12 bin eserin sadece 500’ü sergilenebiliyor-

Marmaris Müzesi’nin envanterinde kayıtlı yaklaşık 12 bin eser bulunduğunu belirten Öztekin, şunları kaydetti:

“Bu 12 bin eserin yaklaşık 7 binini sikkeler ve 500’ünü ise etnografik eserler oluşturuyor. Geri kalan 4 bin 500 kadarı arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserler. Bu eserlerin sadece 500’ünü sergileyebiliyoruz. Zaten bütün eserleri sergilemek gibi bir şey mümkün değil. Hiçbir müzede bütün eserler aynı anda teşhir edilmez.”

Kale müze olmanın avantajını kullanmak istediklerini ifade eden Öztekin, bu avantajı kullanarak müzede daha fazla eser sergileyebilmek için proje hazırlayarak Güney Ege Kalkınma Ajansı’na sunduklarını söyledi.

Projelerinin yedek olarak kabul edildiğini kaydeden Öztekin, “Projemiz teşhir salonunun daha modern hale getirilmesi ve daha fazla ürün sergilenmesini amaçlıyor. Projenin hayata geçmesiyle ilgili umudumuzu kaybetmedik. Uygulama projesini de tamamladık. Genel müdürlüğümüz, il kültür müdürümüz ve sayın kaymakamımız projemize destek veriyor. Gerekli kaynağın aktarılması durumunda aynı anda bin 500 tarihi eseri sergileyebileceğiz” dedi.

Öztekin, müzedeki büroların yenilendiğini ve depoların düzenlendiğini kaydetti.

Bu çalışmalarda müzedeki bütün eserlerin envanterinin yeniden çıkarıldığına dikkati çeken Öztekin, envanterini çıkardıkları bütün eserlerin tek tek fotoğraflarını çektiklerini bildirdi.

27.11.2011 haberler.com  fotoğraf:arkeolojihaber.net arşivi