Enkaz Kaldırma Çalışmasında Tarihi Eser Çıktı

772

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir evin enkaz kaldırma çalışmaları sırasında Osmanlı dönemine ait olduğu öğrenilen para ve objeler bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Neyzen Tevfik Caddesi Tepecik Mahallesi’ndeki yıkık bir evin enkazının kaldırılması sırasında tarihi eser çıktığını gören vatandaşlar durumu polis ekiplerine bildirdi.

Bölgeye gelerek inceleme yapan ekipler, ev sakinlerinin ifadelerine başvurdu. Ekiplerin haber vermesi üzerine bölgeye gelen Bodrum Müze Müdürlüğü yetkilileri inceleme yaptı.

Bodrum Müze Müdürü Yaşar Yıldız, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, bulunan parçaların Genç Osmanlı dönemine ait olduğunu, çalışmaların müze müdürlüğünde görevli arkeologlar tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Duvarın kalan bölümünde çalışmaların sürdüğünü belirten Yıldız, ”Daha önce o bölgede arkadaşlarımız tarafından sondaj çalışması yapılmıştı. Sondaj çalışması yapılan yerin yanında yıkıntı bir bina var. Şimdi arkadaşlar metruk bir binanın enkazını kaldırırken bir tane mermer sütun parçası, bir kaç tane Osmanlı parası ve objeler bulundu. Bugün duvarın kalan bölümünde çalışmalar yapılıyor” dedi.

29.11.2011 Zaman