Paranın Doğduğu Antik Kent Müze İstiyor

1327

Sardes Antik Kenti, 75 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük kazı alanlarından biri.

Antik çağda Lidya Krallığı’na başkentlik yapan, tarihte ilk altın paranın basıldığı yer olmasıyla tanınan Manisa’nın Salihli ilçesindeki Sardes Antik Kenti, kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılan eserlerin sergileneceği bir müzeye kavuşacağı günleri bekliyor. İzmir-Ankara karayolu üzerinde, Manisa’ya 70 kilometre uzaklıktaki Salihli’nin Sart beldesinde bulunan Sardes Antik Kenti, konuklarını, Helenistik döneme ait Artemis Tapınağı, Mermer Avlu-Cimnazyum Kompleksi, milattan sonra 17 yılındaki depremden sonra yapıldığı sanılan sinagog ve eşsiz bir doğa manzarası ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, yaptığı açıklamada, Sardes Antik Kenti’nin ilçe turizminde önemli bir yeri olduğunu belirtti.

İlçede kültür turizminin canlandırılması için Sardes Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserlerin sergileneceği bir müzeye ihtiyaç duyduklarını ifade eden Okay, şunları kaydetti:

İNANÇ TURİZMİ

”Bu müze konusu elbette Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararıyla gerçekleştirilebilecek bir konu. Bu konuda daha önceki Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç döneminde ricada bulunmuştuk. Çünkü kültür turizmi niyetiyle Salihli’ye gelenler, o buluntuları görme imkanı bulamıyorlardı. Halbuki özellikle Ohannes İncilinde adı geçen 7 kiliseden birini barındırdığı için Sardes Antik Kenti, inanç turizmi bakımından önemli konukları ağırlıyor. Bu kişilerin gelmişken Sart buluntularını görmeleri de bu bakımdan önem arz ediyor.”

Okay, böyle bir müzenin varlığının Salihli’ye gelecek turist sayısında önemli artışa yol açacağını savunarak, ”Müzenin yapılması hem Salihli hem de Türkiye turizmi için fayda getirecektir. Bir an evvel de hayata geçirilmelidir. Dileriz en kısa zamanda müze gerçekleştirilir” dedi.

‘DÜNYANIN EN BÜYÜK KAZI ALANLARINDAN BİRİ’

Salihli Turizm Derneği Başkanı Mustafa Uçar da Sardes Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sardes’in, tarihte paranın icadı gibi birçok ilke imza atan, zamanın en uygar ve zengin ülkesi Lidya devletinin başkenti olduğunu anlatan Uçar, bu toprakların Lidyalılar’dan önce Hitit ve Frigya devletlerine de ev sahipliği yaptığını, Persler’in Lidyalılar’ı yenilgiye uğratmasından sonra üzerinde Pers, Roma ve Bizans dönemine ait birçok tarihin yapılandığını kaydetti.

Uçar, Sardes Antik Kentinin çok büyük bir alana yayıldığını ve bu nedenle alandaki tüm değerlerin gün ışığına çıkarılmasının yüzyıllar sürecek bir uğraş gerektirdiğini ifade ederek, ”Sardes Antik Kenti, 75 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük kazı alanlarından biri. Öyle ki bizim ölümümüzden sonra bile 500 yıl kazsalar ancak bir şeyler ortaya çıkar. Belki 500 yıldan daha fazla bir süre kazı ve araştırmalar sürecek. Çünkü kazılar sonucu ortaya çıkarılanlar, henüz işin başında olduğumuzu gösteriyor. Herkesi bu muhteşem yeri görmeye davet ediyorum” dedi.

29.11.2011 Haber Türk