Metropolis Kazıları Tarihe Işık Tutacak

1235

İzmir’in Torbalı İlçesi yakınlarındaki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü sona erdi.

Kazı Başkanı Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek, bu yılki kazılarda önemli yapıları ve eserleri gün ışığına çıkardıklarını belirterek, “Metropolis Antik Kenti, 3 bin yıl öncesi Erken Tunç ve Orta Tunç çağlarına kadar insanların sosyal ve kültürel yaşantısına ışık tutuyor. Ortaya çıkardığımız binaların mimarileri ve sahip oldukları ince detaylar çok etkileyici” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Trakya Üniversitesi işbirliğiyle, Sabancı Vakfı, MESEDER ve Torbalı Belediyesi’nin desteğiyle 20 yıldır sürdürülen çalışmaların bu yıl bölümü sona erdi. Torbalı yakınlarında Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığında, Türk ve Alman akademisyenlerin öncülüğünde 49 kişilik bir ekibin yürüttüğü kazı çalışmalarında bu yıl; yeni bir Roma Hamamı, zengin mimarisi ve mozaikleriyle dikkat çeken bir imparatorluk salonu, çarşı olarak kullanılan odalar, su kuyusu ve çok sayıda küçük eser ortaya çıkarıldı. Bu yıl kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarılan yeni kalıntı ve buluntular, Hellenistik ve Roma dönemlerine kadar uzanan 3 bin yıllık tarihi gözler önüne seriyor.

Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek, bu yılki kazılarda önemli yapıları ve eserleri gün ışığına çıkardıklarını, bölgenin geçmişteki kültürel ve sosyal hayatına ilişkin önemli bulgular elde ettiklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Aybek, “Metropolis Antik Kenti, 3 bin yıl öncesi Erken Tunç ve Orta Tunç çağlarına kadar insanların sosyal ve kültürel yaşantısına ışık tutuyor. Ortaya çıkardığımız binaların mimarileri ve sahip oldukları ince detaylar çok etkileyici. Metropolis’i küçük ve şirin bir Hellenistik kent olarak görüyoruz” dedi.

Metropolis’te daha önce rastlamadıkları detayların bu yılki kazılarda ortaya çıktığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Aybek, “Örneğin bulduğumuz sikkelerde, Metropolis’in koruyucusunun Ares olduğu ortaya çıktı. Bu duruma Batı Anadolu’da ilk kez rastlıyoruz. Bu detaylar, Metropolis’e gizem katıyor” dedi.

Metropolis Antik Kenti kazı çalışmaları kapsamında bu yıl, yaklaşık bin metrekarelik alanı kaplayan, daha önce ortaya çıkarılan iki hamam yapısının hemen yakınında bulunan üçüncü bir Roma Hamamı gün ışığına çıktı. Ateşlik bölümleri, mermer taban altından ısıtma sistemi ve ızgara biçimindeki tuğla sıraları hamamın ısıtılma yöntemini gözler önüne sererken, mermer levhalar, süpürgelikler ve pencere camı parçaları ise hamamın içinin tamamen mermer levhalarla kaplı olduğunu gösteriyor.

Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında bu yıl sportif ve kültürel etkinliklerin yapıldığı ‘Palaestra’ adı verilen bölümde, Roma İmparatoru Antoninus Pius onuruna yaptırılan imparatorluk salonu da ortaya çıkarıldı. Dış mekanı, M.S. 3. Yüzyıl’ın sonlarına ait, zengin geometrik şekilli mozaiklerle süslü imparatorluk salonu, oldukça zengin bir mimariye sahip. Palaestra alanının yanında ise, çarşı olarak kullanıldığı tahmin edilen 3 metre derinlikte çok sayıda oda ve kenarları taşla örülmüş kuyu ortaya çıkarıldı. Bu yılki kazı çalışmaları sırasında kayda değer en önemli arkeolojik buluntulardan biri, heykel gövde parçası ve kaidelerinin ortaya çıkarıldığı alan oldu. Kent için bir onurlandırma mekanı olduğu tahmin edilen bu alanda, Romalı bir General formunda olan heykelin Belden aşağıya doğru bileklerine kadar olan bölümü ortaya çıkarıldı.

Kazı çalışmalarında ayrıca, kentin canlı sosyal hayatını gösteren kandil, saç tokası ve kaliteli bronz eşyalar ortaya çıkarıldı. Bunun yanı sıra 150’ye yakın Roma sikkesi de vatandaşların veya kente gelen tüccar ve ziyaretçilerin bıraktığı kültürel miras olarak incelenmeye alındı.

28.11.2011 haberler.com