Mezar Taşlarının Dili Çözülüyor

890

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’da, cami, mescit, medrese, tekke gibi yapıların bahçelerinde yer alan hazire alanlarındaki mezar taşları restore edilecek.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehir merkezindeki 93 hazire alanındaki yaklaşık bin 100 mezar taşının özgünlüklerinin korunarak usulüne uygun olarak restore edileceğini açıkladı. Akademisyenlerin kontrolünde gerçekleştirilecek çalışma sonucunda mezar taşları üzerindeki Osmanlıca ifadelerin Türkçesinin de mezarlarda yer alacağını söyleyen Altepe, mezar taşlarının tarih bilinci ve toplumsal hafızanın saklandığı depolar olduğunu dile getirdi. Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Doç. Dr. Doğan Yavaş’ın danışmanlığında yürütülen ve ‘Hazire alanları düzenleme, mezar taşları onarım ve restorasyon projesi’ adı verilen çalışmaya Yeşil Türbe bahçesindeki mezar taşlarından başlandı. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Recep Altepe, “Her mezar, bu toprağa basılmış bir mühür ve tarihe düşülmüş not olarak görülmelidir. Çünkü mezar taşları sadece mezarda yatanın kimliğini değil, bir medeniyete de şahitlik eder. Bu yüzden bu belgelerin korunarak yarının Türkiye’sine hakkıyla teslim edilmesi, biz yöneticilerin manevi sorumluluğundadır.” şeklinde konuştu.

HARABE HAZİRELER GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILACAK

Proje danışmanı Doç. Dr. Doğan Yavaş ise düzenlenecek alanlar arasında birçok kadı, ilim adamı ve bilgin şahsiyetin defnedildiği tarihi vesikalarla zikredilen mezarların aslına uygun restore edileceğini vurguladı. Zeyniler Haziresi ile gündelik hayatta önünden defalarca geçilmesine rağmen insanların dikkatini çekmeyen, harabe görünümündeki cami veya tekke hazirelerinin sokak başlarında yalnızlığa itildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Yavaş, kent merkezi ve köylerdeki tarihi mezarların da proje kapsamında onarılacağını belirtti. Proje kapsamında Emir Sultan, Ali Paşa, Altıparmak, Daye Hatun, Bedreddin, Hoca Taşkın, Kayhan, Molla Arap, Selçuk Hatun, Üftade, Yeşil Türbe, Yıldırım, Zeyniler Camii’nin de aralarında bulunduğu 91 cami, mescit ve türbe bahçesindeki hazire alanları elden geçirilecek.

01.12.2011 Zaman