Depremzedeler Arkeoloji Kazısında Çalışıyor

855

Hatay’ın İskenderun ilçesindeki tesise yerleştirilen depremzedeler, Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından Gökmeydan beldesinde başlatılan arkeoloji kazısında yevmiye karşılığında yüzey çalışması yapıyor.

Van’daki depremde evleri zarar görmesi üzerine İskenderun ilçesine bağlı Gökmeydan beldesindeki Hatay İl Özel İdaresi tesisine yerleştirilen 216 depremzededen 14’ü, sahibi yurt dışında olan bir kişinin deniz kenarındaKİ arazisinde Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ekiplerince başlatılan arkeolojik yüzey kazısında çalışmaya başladı.

Günlük 30-40 lira arasında değişen yevmiye karşılığında, altında Roma dönemine ait kalıntıların olduğu sanılan 42 dönümlük alanda kazma ve kürekle çalışan depremzedeler, işleri bittiğinde günün yorgunluğunu misafir edildikleri tesislerde atmaya çalışıyor.

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü görevlileri Ali Çelikay, Hayrettin Şahin ve Ali Suphi’nin gözetimindeki yüzey kazısının, yaklaşık 1 ay sürmesi planlanıyor.

Kazıda görev alan depremzedelerden Halil Duman, memleketi Van’da depremden önce muhasebecilik yaptığını söyledi.

Depremde evi ve işyerinin zarar gördüğünü belirten Duman, ”Yetkililer bizi İskenderun’a gönderdi. Ben ve diğer arkadaşlarım da burada boş durmak yerine çalışmayı tercih ettik” dedi.

Depremzede Şeref Durmaz ise kaldıkları Özel İdare tesisinde kendilerine çok iyi bakıldığını söyledi.

Kazıda görev alarak yaşama tutunmaya çalıştıklarını belirten Durmaz, ”Sağolsun devlet büyüklerimiz bizlere sahip çıktı. Ailemizle birlikte İskenderun’a geldik ve buradaki ortamdan çok memnunuz. Ancak çalışmadan da olmaz. Bize bu imkanı sağladıkları için teşekkür ederiz” dedi.

Orhan Akman da depremin açısını unutmaya çalıştıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

”Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın. Şu an devletimiz bize sahip çıkıyor ama yine de çalışmak zorundayız. Bir arkadaşımızın vasıtası ile bu işe başladık. Arkeologlar nezaretinde çalışma yapıyoruz. Bu iş bitince başka işlere bakacağız.”

06.12.2011 Akşam