Malatya’da 50 Yıldır Süren Kazılar

856

Malatya-Arslantepe kazılarının 50. yıl dönümü dolayısıyla İtalyan La Sapienza Üniversitesi’nde etkinlik düzenlendi.

Malatya’nın Orduzu kasabasının sınırları içerisinde yer alan Arslantepe Höyüğü’nde İtalya’nın La Sapienza Üniversitesi’ne bağlı ekiplerin yürüttüğü kazıların 50. yıl dönümü dolayısıyla üniversitede, iki gün boyunca sürecek konferans bugün başladı.

La Sapienza Üniversitesi Odeion Salonu’nda yapılan açılış konuşmalarında ilk sözü alan üniversite rektörü Prof. Luigi Frati, yaptığı kısa konuşmada, iki ülke ilişkilerinin önemine değindi.

Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ise 50 yıllık bir başarı öyküsünü kutlamak için bir araya geldiklerini belirterek, ”Öncellikle dünya tarihine ışık tutacak eşsiz arkeolojik yapılar ve eserler kazandıran (kazı başkanı) Sayın Prof. Marcella Frangipane’ye ve ekibine, bu anlamlı konferansa ev sahipliği yapan Sapienza Üniversitesi’ne ve Missione Archeologica in Anatolia Orientale’ye, kazılarda emeği geçen herkese, özellikle Malatyalılara sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Anadolu’nun, dünyada eşi benzeri görülmemiş tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olduğundan bahseden büyükelçi Akil, Türkiye’nin, dünya kültür mirasına verdiği önem nedeniyle, Anadolu topraklarında bulunan kültür varlıklarının gün ışığına çıkarılmasına özen gösterdiğini ifade etti.

Akil, konularında uzman uluslararası kazı heyetlerine bu sebeple, Türkiye’nin kapılarını açtıklarını dile getirerek, ”Sapienza Üniversitesi mensuplarından oluşan ekibin 50 yıldır Arslantepe Höyüğü’nde çalışmalarını sürdürmesi, İtalya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin birçok alanda olduğu gibi, kültürel konularda da mükemmel seviyede olduğunun bir göstergesidir” diye konuştu.

Tarihi eserlerin bulundukları topraklarda korunması ve sergilenmesi gerektiğinin altını çizen Hakkı Akil, ”Çünkü, antik buluntular ait oldukları toprakla bir bütün oluşturur. Bu çerçevede, tarihi eserlerin iadesi konusunda Türkiye-İtalya arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini diliyorum” dedi.

La Sapienza Üniversitesi Tarih Öncesi Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Gian Luca Gregori de kazıların geçmişi ve geldiği son nokta hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı Arkeoloji Bölümü yetkililerinden Prof. Ettore Janulardo da İtalya’nın geçirdiği ekonomik ve mali krizin farkında olduklarını ancak yurt dışında devam eden İtalyan araştırmalarını, kazılarını, korumanın yollarını aramayı sürdürdüklerini ifade etti.

Milattan önce 5 binli yıllara dayanan Arslantepe Höyüğü’nde, La Sapienza Üniversitesi arkeologları, 1951 yılından bu yana kazılarını sürdürüyor.

06.12.2011 Dünya Bülteni