Arkeolojide Türk-Fransız İşbirliği

949

Tarihçiler yüzyıllar önce yaşayan insan anatomisi kalıntılarına ulaşmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Paris İnsanlık Tarihi Enstitüsü tarafından Ankara ve Pamukkale Üniversitesi, İzmir Doğa Tarihi Müzesi’nden araştırmacı, öğrenci, bilim adamıı, Fransa Büyükelçiliği, Fransa’dan CNRS ve Türkiye’den TÜBİTAK ve Pernod-Ricard şirketinin katılımıyla yüzyıllar önce yaşamın izlerini arayan yeni bilgilere ulaşmak için başlatılan çalışmalar hız kazandı.

Türk-Fransız tarihçilerin de işbirliğiyle yapılan çalışmanın planı basını açıklandı. Buna göre; Antalya yakınlarındaki Karain mağarası E gözünün kazı çalışmalarına devam etmek ve Denizli yöresindeki ravertenlerde yapılan çalışma sırasında bulunan Kocabaş’ta bulunan kafatası parçasının keşfi çerçevesinde daha fazla bilgiye ulaşılması hedefleniyor.

1 milyon önce yaşayan insanın anatomisi

Fransız-Türk araştırma ekibinin basına yaptığı açıklamaya göre, Karain mağarası E gözü 1980 yılından bu yana kazılıyor. Kazılar sonrası, Neandertal insanına ait kalıntılar elde edildir, Denizli yöresinde Home Erectus (Kocabaş insanı) kafatası bulundur. Bu keşif, 1.8 milyon yıl önce Afrika’da ve 1 milyon yıl önce Asya’da yaşadığı bilinen Homo Erectus insanının anatomisine ait karakteristik özellikler gösteriyor.Aynı zamanda, o dönemin insanları tarafından terk edilmiş zengin bir taş metaş da bulundu.

Fransız-Türk işbirliği

Türk-Fransız işbirliği hakkında bilgi veren Prof.Dr. Henry Lumley, Paris İnsanlık Tarihi Enstitüsü Ekibinin Türkiye’deki önemli insanlık kültürünün yaşadığını mağalaraları bulunduğu ve buralarda kazıların yapılması için Fransız- Türk ekibini oluşturan elçilikte yapılan anlaşmalar doğrultusunda devam edebileceğini söyledi”

Ekipte yer alan bir diğer isim ise Işın Yalçınkaya. 80’li yıllarda Işın Yalçınkaya mağaralarda modern teknikler üzerine eğitim almak için Fransa’ya gitti. Türkiye’ye dönüşünde bir ekip oluşturarak, Karain E gözünün kazılarına başladı. Şimdi onun yetiştirdiği bilim adamı Harun Taşkıran alandaki kazıların, laboratuar ve öğrencilerin eğitiminin gelişimini sağlıyor. Bu ekiple İnsanlık Tarihi Enstitüsü, 2008 yılında Ankara Fransız Kültür Merkezi ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin desteğiyle “Anadolu’nun İlk İnsanları” adlı sergiyi açtı.

12.12.2011 Haber Türk