Gümüşlük’te 13 Kaya Mezarı Bulundu

1180

Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Gümüşlük Beldesi’nde bir haftadır süren kurtarma çalışmaları sırasında Helenistik Döneme ait 13 kaya mezarı ortaya çıkarıldı. Mezarlarda bulunan 2 bin 300 yıllık çok sayıda gözyaşı şişesi, kandil, toprak kap, yüzük taşları, kandil ve bakır sikkeler Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde koruma altına alındı.

Gümüşlük Beldesi Yalı mevkiinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin bir hafta önce ortaklaşa başlattığı kurtarma kazılarında M.Ö. 3’üncü Yüzyıl ve Helenistik Döneme ait 13 kaya mezarı gün ışığına çıkarıldı. Arkeolog Hande Savaş yönetiminde sürdürülen çalışmalarda mezarlarda çok sayıda gözyaşı şişesi, kandil, toprak kap, yüzük taşları, kandil ve bakır sikkeler bulundu. Bulunan eserler Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde koruma altına alındı.

Müze Müdürü Yaşar Yıldız yaptığı açıklamada, mezarların yerini tespit ettikten hemen sonra bakanlık ile kurtarma çalışmasına başlandığını söyledi. Yıldız, “Yüzeye çok yakın ve Gümüşlük-Turgutreis karayolunun hemen yanı başında olan bölgede mezarların yerini tespit eder etmez yağmalanmasını önlemek amacıyla hemen kurtarma çalışmalarına başladık. Geçtiğimiz yıl da aynı bölgede 2 kaya mezar bulup koruma altına almıştık. Şu ana kadar bulduğumuz eserleri de müzeye getirip koruma altına aldık. Çalışmaların ardından bölgeyi koruma altına alarak ziyarete açabiliriz” dedi.

22.12.2011 haberler.com