Xanthos Antik Kent, Unesco’ya Alınacak Yerler İçin Model Oldu

847

Antalya’nın Kaş ilçesi Kınık beldesinde bulunan Xanthos Antik Kenti, tarihi ören yerlerinin Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu(Unesco)’na alınmasına model oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2009 yılından bu yana Unesco İnsanlık Kültür Mirası’na alınması için başvuruda bulunduğu 19 tarihi eser ve ören yerinden 16’sı Antalya’da bulunuyor. Xanthos Antik Kent’i 9 Aralık 1988 yılında bu yana Unesco koruması altında bulunuyor. Likya Devleti’nin dini ve idari merkezi olan Xanthos Antik Kent’inin kazılarını 2 yıl öncesine kadar 60 yıl süresince Fransız arkeologların yaptığı belirtildi.

Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme Ticaret AŞ Müdürü ve arkeoloji turizmi uzmanı Yusuf Örnek, Antalya bölgesinde 23 yıl önce Unesco koruması altına alınan ilk tarihi ören Xanthos Antik Kent olduğunu söyledi. Xanthos’un İnsanlık Kültür Mirası Listesi’ne alınmasında en önemli etkenin Alan Yönetim Planı’nın olduğunu ifade eden Örnek, Perge, Olimpos, Termessos, Selge, Seleukia ve Side Antik Kent’nin Unesco’ya alınması için acilen bu planın çıkarılması gerektiğini kaydetti. Unesco listesinde olan tarihi eser ve ören yerlerinin o ülkenin tarih, kültür ve arkeolojik zenginliğini göstereceğini vurgulayan Örnek, Manavgat’ta bulunan Selge ve Seleukia antik kentlerinin de acilen kültür turizmine açılmasını söyledi. Örnek, “Bölgemiz tarih, kültür ve arkeoloji turizmi bakımından çok zengin. Bunun kıymetini çok iyi bilelim. Xanthos Antik Kent, Antalya bölgesinde Unesco listesine alınacak tarihi şehirler bakımdan model. 23 yıl önce Unesco’ya alınan bu kıymetin değerini iyi bilelim. Antalya bölgesinde bulunan tarihi ören yerlerine güzel bir model.” diye konuştu.

22.12.2011 Mynet Haber