Eskişehir’de 1. Yüzyıla Ait 2 Mask Bulundu

1139

Eskişehir’deki Şarhöyük Dorylaion Nekropol Alanı’nda yapılan kazılarda MS 1. yüzyıla ait bir mezarda 2 mask bulundu.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taciser Sivas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılında Şarhöyük Dorylaion Nekropol Alanı’nda yapılan kazılarda bir mezarın içinde iki maska ulaştıklarını belirterek, bu buluntunun yılın en güzel tarihi kalıntıları arasında yer aldığını kaydetti.

Nekropolde 2005 yılından bugüne kazı çalışmalarının yapıldığını anımsatan Prof. Dr. Sivas, şöyle konuştu:

”Bu yıl kazı alanını genişlettiğimizde bir mezarın içinde iki mask bulduk. Kazılarda bulunan masklar kırık olarak ele geçti. Kazının ardından parçaları birleştirdik. Masklar daha iyi bir görüntüye kavuştu. Bu masklardan birisinden boynuzlar var. Bu mitolojik bir figüre ait. Bu mask özellikle Dionysos şenliklerinde eski Yunan mitolojisine ait yarı keçi yarı insan olan satirleri simgeliyor. Diğerinin daha büyük ve beyaza boyandığını, saçlarının da siyah ve kırmızı renkte olduğunu gördük. Eskişehirspor’un renklerini de anımsatıyor.”

”Kentin kültür tarihine ışık tutacak”

Prof. Dr. Sivas, maskların Antik Çağ boyunca bağ bozumu ve hasatla bağlantılı törenlerde yapılan dinsel şölenlerde bolluk ve bereketi simgelemek için takıldığının bilindiğini belirterek, bu törenlerde maskları takan kişilerin izleyicileri eğlendirdiğini ifade etti.

Maskların Roma döneminin sonralarına kadar yapıldığını anlatan Prof. Dr. Sivas, şöyle devam etti:

”Masklar, dinsel yönü ağırlıklı törenlerde kullanılıyordu. Aktörler taktıkları masklarla farklı figürlere bürünüyordu. Şarhöyük’te maskın ele geçmesi çok önemli. Eskişehir, 2013 yılında Türk Dünya Kültür Başkenti olacak. Kültür başkentine yakışır buluntular. Masklar Eskişehir’de kültürün izlerinin geçmişten günümüze nasıl uzandığını gösteriyor. MS 1’inci yüzyıla ait bu mezar bir aktörün veya tiyatrocunun olabilir. Masklar Eskişehirli ilk aktöre ait olabilir. Mezarın üstü bir tuğlayla kapalı. Tuğla kapağın üzerinde de yazıt yer alıyor. O yazıtı çözmeye çalışıyoruz. Bu masklar kentin kültür tarihine ışık tutacak.”

”Masklar bölgede tiyatronun varlığı konusunda ip ucu veriyor”

Prof. Dr. Sivas, masklarını bulunduğu bölgenin Roma döneminde önemli bir yer olduğunu kaydederek, ”Masklar, bu bölgede Roma döneminde bir tiyatronun varlığı konusunda ip ucu veriyor. Gelecek yıl nekropol alanında devam eden kazılarda böyle buluntuları bulacağımıza inanıyoruz. Masklar kısa süre sonra Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi’nin vitrinde sergilenecek” dedi.

23.12.2011 Haber Türk