İGM Başkanından Definecilere Tepki

1020

Bursa İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, İznik’te definecilerin tahrip ettiği tarihi yer altı mezarlarını inceledi.

İGM Başkanı Nedim Akdemir, Elbeyli Belediye Başkanı Şakir Yıldız ile beraber Elbeyli beldesinde Dörttepeler tümülüsü olarak bilinen belediye kabristanının doğusundaki yer altı mezarlarını inceledi. M.Ö. 300 yıllarına ait olduğu sanılan yer altı mezarlarında defineciler tarafından yapılan tahribata tepki gösteren Akdemir, “Bu vatan hainliğinden başka bir şey değil. Bu tarihi mekanların durumunu görüyorsunuz. Definecilik kanunlar çerçevesinde yapıldığında tarihi bir hizmet olarak görebilir, ama kanun dışı yapılan bu tür kazılar vatana ihanetten farksız. Hele turizmin öneminin arttığı bugünlerde bu manzara İznik ve Bursa’ya yakışmıyor. İlgili makamlara acilen fotoğraf ve görüntülerini ileteceğim. Bu tarihi yapıların çevre düzenlemesi ve koruma altına alınması için müracaatlarda bulanacağım” dedi.

İlki 1967’de ana yol inşaatı sırasında, ikincisi 1984’te, üçüncüsü 2001 yıllarında çiftçiler tarafından tesadüfen bulunan Roma döneminden kalma yer altı mezarlarının onarılması yetkisinin kendilerinde olmadığını vurgulayan Akdemir, “Yetki Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda. Sayın valimizin bakanlık ile yapacağı resmi talep doğrultusunda bu konuya biz el atabiliriz” diye konuştu.

Elbeyli Hesbekli mevkiinde bulunan Roma mezarındaki fresklerin onarımı için 50 bin lira kaynak çıkarıldığını hatırlatan Akdemir, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan proje, Anıtlar Kurulunca onaylandı. Definecilerce tahrip edilen, cenneti temsil ettiği bilinen iki tavus kuşu freski aslına uygun olarak onarılacak” diye bilgi verdi.

24.12.2011 Olay Gazetesi