Kızılin Mağarası Gün Işığına Çıkarılıyor

811

Burdur Arkeoloji Müzesi ile Boğaziçi Uluslararası Mağara Araştırma Derneği tarafından Gün Işığında Kızılin Mağarası ve Buluntuları konulu sergi düzenlendi.

Burdur Arkeoloji Müzesi ile Boğaziçi Uluslararası Mağara Araştırma Derneği tarafından “Gün Işığında Kızılin Mağarası ve Buluntuları” konulu sergi düzenlendi. Burdur Müze Müdürlüğü’nde düzenlenen serginin açılışına Vali Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, İnsuyu Mağarası’nın 2 kilometre Kuzeydoğusunda yer alan Kızılin Mağarasının sarkıt, dikit ve canlıları ile özel bir yer olduğunu söyledi.

Ekinci, “Kültürel dinamiği sizlere aktarmak, insanlığın ortak ürünü olan kültürel değerleri gelecek nesillere bırakabilmek, kültürel bilinçlenmeyi sağlayabilmek için bu sergiler güzel bir fırsat. Kültürel yapımızın herkes tarafından bilinmesi ve bilgi paylaşımı için bu sergiler çok önemli. Boğaziçi Uluslararası Mağara Araştırma Derneği üyelerinin 2007 yılında mağara içinde karşılaştıkları arkeolojik bulgular nedeniyle bu çalışmayı başlattık. Bu çalışmamız alan çalışmasıyla sürdü. Mağarada tunç dönemi kap, kaçak yanında iskeletlerin bilimsel araştırmalar yapmak üzere çıkarılmasıyla devam etti” diye konuştu.

Mağaradan çıkarılan iskeletlerde MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji bölümünce inceleme yapıldığını belirten Ekinci, “MAKÜ tarafından iskelette dişte kanal tedavisi yapıldığı rapor edildi. Kanal tedavisinin yakın tarihe dayandığı bilindiğinden mağaradan çıkarılan arkeolojik buluntular Atom Enerjisi Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezince Optik Uyarmalı Lüminesans tekniği kullanarak buluntuların Geç Tunç dönemi olan 2000- 1200 tarihleri arasında bir yeri bize işaret etmiştir” dedi.

Konuşmaların ardından serginin açılışını yapan protokol üyeleri sergiyi gezdi.

27.12.2011 Çağdaş Burdur Gazetesi