’Myralı Yetim Çocuk’ Evine Dönmeyi Bekliyor

834

Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra ören yerinden 1886 yılında Atina’ya kaçırılan ’çocuk kabartması’nın Türkiye’ye iadesi için çalışma başlatıldı.

Yorgun Herakles (Herkül) heykelinin 31 yıl sonra ABD’den doğduğu topraklara getirilmesi, yurtdışında bulunan diğer tarihi eserlerin iadesi için de umut ışığı oldu. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Myra Kazıları Başkanı Prof.Dr. Nevzat Çevik, resimli kaya mezarından kesilerek kaçırılan ve Atina Müzesi’nde sergilenen ’çocuk kabartması’nın peşine düştü. Çevik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan tam destek alırken, eserin iadesi için önümüzdeki günlerde Yunanistan’a resmi başvuru yapılacak.

‘Kültürel emanet’

Geçmişten günümüze taşınan eserlerin ’kültürel miras’ değil, ’kültürel emanet’ olduğunu vurgulayan Çevik, “Bize emanet edilen bu eserlere sahip çıkmamız gerekiyor. 1850’den sonra Avrupalı konsolosluk görevlileri, eski eser meraklısı zenginler ile yol yapımı ve demiryolu inşası için gelen mühendisler, Osmanlı topraklarında kazılar yaptı ve buldukları eserleri ülkelerine götürdü. Çalınan önemli eserlerden biri de Myralı çocuk kabartması. Ailesinden ve topraklarından koparılan bu ’yetim’, ait olmadığı Atina Müzesi’nde zorunlu bir tutukluluk dönemi yaşıyor. Myra antik kenti için çok önemli bir yeri olan bu çocuk, ailesine dönmeyi bekliyor. Myra kaya mezarındaki eksik kısmın tamamlanması, çocuk kabartmasının ait olduğu yerle bütünleştirilmesi bizim için evrensel bir görev olmalı” diye konuştu.

02.01.2011 Milliyet