Defineciler, Kültür Hazinesi Tekkeköy Mağaralarını Delik Deşik Etti

798

İnsanlığın Karadeniz’deki ilk yerleşkesi olan ve 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Tekkeköy mağaralarındaki kaçak kazılar devam ediyor.

Yöre halkı tarafından ‘delikli kayalar’ olarak da bilinen doğa harikası Tekkeköy mağaraları, definecilerin hışmına uğradı. Turizme kazandırılma çalışmalarının sürdüğü MÖ. 600 bin yıl öncesine ait mağaralar, çok sayıda uygarlığın da izlerini taşıyor.

Mağaraların bulunduğu 23 Nisan Mahallesi’ndeki 1. derece arkeolojik sit alanının 1. etap kamulaştırması yapılmıştı. 5’i ev 12 adet yerleşim yeri, 25 bin 611 metrekarelik alan ile 19 parsellik özel mülkiyet Tekkeköy Belediyesi tarafından kamulaştırılmıştı. 2012 yılında Tekkeköy Belediyesi tarafından yapılacak restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları ile mağaralar ve üç müze turizmin hizmetine sunulacak.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin’in mağaraları turizme açmak amacıyla sürdürdüğü çalışmalar olumlu şekilde devam ediyor. Altın ve tarihi eser bulmak için Tekkeköy mağaralarının çevresinde ve içinde kaçak kazılar yapıldığına dikkat çeken Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, “Defineciler kaçak kazılarla tarihi mekanı tahrip ediyorlar. Acilen bu bölgenin korumaya alınması, ışıklandırılması gerekiyor. Böyle giderse insanlığın kültür mirası olan bu mekan yerle bir olacak. Bu biraz kanunların gevşekliğinden, bölgemizin insanlarının bilinçsizliğinden ve sahipsizlikten de kaynaklanıyor. Bu maalesef acı bir gerçek. Biz bunları önleyeceğiz. Tarihi dokulara sahip çıkıldıkça bu tür olayları önleyebilirsiniz.” diye konuştu.

13.01.2012 Zaman