Gölmarmara’da Bir Uygarlık Aranıyor

1139

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, ABD Boston Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç Dr. Christopher H. Roosevelt ile birlikte Salihli, Sart ve Gölmarmara Bölgesindeki Arkeolojik çalışmalarla ilgili Vali Halil İbrahim Daşöz’e bilgi verdi.Karaköse, Dr. Roosevelt’in Gölmarmara çevresinde elde ettiği bulguların M.Ö. 2000’li yıllardaki Tunç Çağı dönemindeki Seha Nehri Ülkesi’ni işaret ettiğini düşündüklerini belirterek, “Kendisi buralarının gün ışığına çıkarılması için Arkeolojik kazı çalışması yürütmek istiyor. Bununla ilgili Bakanlığımıza da başvurusunu yaptı” dedi.

ABD Boston Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç Dr. Christopher H. Roosevelt ile birlikte yaptıkları ziyarette Vali Daşöz’e bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, “Doç. Dr. Roosevelt, Manisa ve çevresinde özellikle Salihli, Sart ve Gölmarmara’da arkeolojik araştırmalarını 15 yıldır sürdürüyor. Özellikle 5-6 yıldır Bakanlığımızın izniyle yürüttüğü Gölmarmara ve çevresi Arkeolojik yüzey araştırma çalışmalarında değişik bulgulara ulaştılar. Çalışmalarda elde ettikleri bulguların, M.Ö. 2000’li yıllardaki Hitit Devleti bünyesindeki Arzava Krallığı’na bağlı Pisidia şehirlerinden biri olan Seha Nehri Ülkesi olduğunu düşünmekte. Hitit Uygarlığı dönemlerine ait Tunç Çağı kalıntılarının varlığını tespit etmiş. Buralarının yeniden Arkeolojik kazı olarak gün ışığına çıkarılması ile ilgili kazı çalışması yürütmek istiyor. Bununla ilgili Bakanlığımıza da başvurusunu yaptı” dedi.

Karaköse, Gölmarmara gölü ve çevresinin kırsal turizm bakımından zengin değerlere sahip olduğunu, bir yandan Bintepeler Tümülüsü (Kral Mezarları), diğer yandan altyapının geliştirilmesi ve kazı çalışmalarıyla birleştirildiğinde yörenin turizm çekim alanı haline geleceğini söyledi.

Gölmarmara Gölü etrafında 2005 yılında kazı çalışmalarına başladıklarını belirten Doç.Dr. H. Roosevelt ise “Kaymakcı Köyü Bölgesinde bulunan kalıntılardan burada Tunç Çağa ait Seha Nehri ülkesinin başkentinin bulunduğunu düşünüyoruz. Bölgedeki kazı amacımız, bu uygarlığı, aynı zamanda Lidyalıların ataları ve Hitit dönemine ait uygarlıklara ait kalıntıları gün ışığına çıkarmak. Doğal, kültürel ve kırsal turizm için Gölmarmara Gölü etrafı çok güzel ve turizm potansiyeli çok yüksek olan bir bölge. Kazı çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve hayata geçmesi sürecinde desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

Vali Daşöz de ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Bölgemizi turizm yönünden nasıl geliştirebilirizin arayışı içerisindeyiz. Çalışmalarınız arayışımıza büyük bir katkı olur. Bu çalışmalar Manisa ve bölgemiz için çok müthiş. Bundan heyecan duyarız” dedi.

11.01.2012 Manisa Haber Gazetesi