Anadolu’nun Arkeoloji Atlası

1190

“Anadolu’nun Arkeoloji Atlası”nın ikinci sayısı bayilerde yerini aldı. Kitap, ArkeoAtlas dergisinin 5, 6 ve 7. sayılarını kapsıyor.

Büyük boy, özel ciltli, 400 sayfalık kitap yaşadığımız toprakların geçmişine ışık tutan benzersiz bir kaynak. Özel koleksiyon yine çok sayıda uzmanın yazısına, fotoğrafa, çizim ve haritaya, büyük katlama sayfalara yer veriyor. “Anadolu’nun Arkeoloji Atlası” bu sayısında da Doğa Koleji’nin değerli katkısıyla okuyucuyla buluşuyor.

Kitapta Frig ve Lidya uygarlıkları, Anadolu’da Pers egemenliği, Büyük İskender’in Anadolu seferi gibi konular bulunuyor. Ayrıca Anadolu’nun Akdeniz ticaretinde oynağı rol ile Hitit Mısır ilişkileri gibi daha çok batılı kaynaklardan izlenebilen konular, bu defa Anadolu’dan bakışla ele alınıyor. Amazonlar, İskitler, Kimmerler ve Etrüskler diğer başlıklar arasında. Kitap ayrıca Perslerin egemenliği altındaki Anadolu ile İÖ 14-4. yüzyıllarda Anadolu ve komşuları ile denizaşırı ticaret yollarını gösteren haritalara sahip. “Anadolu’nun Arkeoloji Atlası”nın editörlüğünü yine İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmi Karul yapıyor.

18.01.2012 Atlas