Ateşlier; “Karya’nın Gizemini Çözeceğiz”

965

Anadolu’nun en önemli uygarlıklarından olan Karya’nın Alabanda Antik Kenti’nin kazı çalışmalarını yürüten ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Suat Ateşlier, “Karya’nın gizemini çözeceğiz” dedi.

Ünlü filozoflar yetiştiren, şairlere ilham olan, sanatçılarıyla gururlanan, savaşçıları ile cesaret hikâyeleri yazan Karya Bölgesinin gizemi çözülüyor. Dilinin henüz anlaşılamaması ve dağlık bir bölge üzerine kurulu olması nedeniyle gizemi bu güne kadar çözülememiş bu muhteşem uygarlık, Aydın’ın tanıtımına, turizmine, ekonomisine katkı sağlamak üzere Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından gün yüzüne çıkartılıyor.

Karya uygarlığının en ünlü antik kentlerinden olan ve bu uygarlığın adeta bir prototipi olarak görülen Alabanda antik kentinde kazı çalışmalarına start veren ADÜ, Hitit metinlerinde adı geçen, ünlü tarihçi Herodot ve Cicero tarafından sık sık isminden söz edilen bu kentin gizemini çözmeyi hedefliyor. Hatip ve mimar yetiştiren kent olarak bilinen ve bölgeye özgü gnays taşını sıva ile kaplayarak mermer görünümü verdikleri muhteşem mimari eserlerin ortaya konduğu Alabanda Antik Kenti kazı çalışmaları nihayetlendiğinde sadece Aydın turizmi değil Türkiye’nin tarih ve kültür turizminin de büyük bir sıçrama yaşaması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu onaylı ilk resmi kazısı olması ile dikkat çeken Alabanda kazı çalışmaları Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Suat Ateşlier başkanlığında yürütülüyor.

Doç. Dr. Suat Ateşlier, Karya’nın gizemini çözmeye kararlı olduklarını söyledi. Karya ve Ionya Bölgesi hakkında geniş bilgiye sahip olan ve sadece Türkiye’de değil dünyada da Karya bölgesi hakkında sözü geçen bilim adamları arasında gösterilen Doç. Dr. Suat Ateşlier, yurtdışından gelen bilim adamları ile desteklediği kazı çalışmalarını emekli oluncaya kadar sürdürmeye kararlı olduğunu vurguladı. Türkiye’nin yurt dışına kaçırılan pek çok eserinin Türkiye’ye geri döndürülmesi çalışmalarında görev almış, Aydın’ın üzerine kurulduğu antik bölgede defalarca yüzey araştırmaları ve kazı çalışmaları yapmış aynı zamanda iyi bir arkeoloji fotoğrafçısı olan Ateşlier, henüz çözülememiş bir dil olan Karca üzerine dünyanın en önemli uzmanı olarak kabul edilen Ignacio J. Adiego kazı ekibinin bir üyesi olduğunu belirterek Alabanda’nın gelecekte Karca’nın çözülmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Önümüzdeki yıllarda farklı ülkelerdeki üniversitelerden öğrenci ve öğretim üyelerini kazıya davet edeceklerini belirten Ateşlier, yapılan anlaşmalar doğrultusunda kendi öğrencilerinin de yurt dışındaki önemli kazı çalışmalarına yollanacağını kaydetti. “Alabanda antik kenti ortaya çıkıp, Karya’nın görünmeyen yüzü su yüzüne çıktıkça Üniversitemizin tanınırlılığı daha da artacak” diyen Ateşlier, “Alabanda’ya bir şeyler vermek, değerini ortaya çıkarmak için yola çıkmış olsak da o bize, ona verdiğimizden çok daha fazlasını verecek.” diye konuştu.

Ateşlier Alabanda antik kentinin yönlendirme levhaları, tabelalar, gişeler, otopark ve gezi parkurları yaparak turistin başıboş ve bilinçsiz bir şekilde antik kenti gezmesinin engelleneceğini de kaydederek kısa, orta ve uzun gezi parkurları yaparak her ilgi seviyesine hitap etmek istediklerini belirtti. Suat Ateşlier sözlerini şöyle sürdürdü: “Kısa parkur meclis binası, tiyatro ve tapınağı kapsarken, orta parkur Zeus Tapınağını ve nekropol alanlarını içine alacak. En uzun parkur ise trekking tutkunlarına hitap edecek. Bu konuklar tüm kenti gezebilecek. Gelecek yıl Güney Ege Kalkınma Ajansı’na bununla ilgili bir proje sunarak tüm bu amaçlarımıza ulaşacağız diye düşünüyorum”.

20.01.2012 Mücadele