Tarihi Kutluca Köprüsü Gün Yüzüne Çıkıyor

850

Kocaeli’de bulunan tarihi Kutluca Köprüsü, gün yüzüne çıkarılıyor. Tarihi köprünün rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin 2012’de başlaması bekleniyor.

Tarihi ve turistik miras bakımında oldukça önemli bir yere sahip olan Kocaeli’nde tarihi eserler gün yüzüne çıkartılmaya devam ediliyor. Antik çağda İzmit ile İstanbul arasındaki bağlantıyı sağlayan tarihi Roma Yolu üzerindeki köprünün aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi için, projeler hazırlandı. Böylece Körfez İlçesi Kutluca Köyü çevresinde bulunan köprünün gelecek nesillere ulaşması için en önemli adım atılmış oldu.

1940 yılında Kocaeli’de araştırma yapan Alman Karl Dörner Kutluca Köprüsü’nün mimari özelliklerine bakarak köprünün İmparator Cladius döneminde inşa edildiğini belirtiyor. 7 gözlü ve 5 kemerli olan köprü yöresel kesme taş malzeme kullanılarak yapılmış. Milattan sonra birinci yüzyılda inşa edilmiş olan köprünün duvar işçiliği ve kemer tekniği dikkat çekiyor. Köprünün bir benzeri ise Amasra’da bulunuyor.

Roma dönemi köprülerinin özelliklerini üzerinde barındıran ve Kocaeli’deki orjinalliğini yitirmemiş nadir köprülerden olan Kutluca Köprüsü için rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri titizlikle hazırlandı. Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’nde de aktif olarak kullanıldığı bilinen hasarlı köprünün yeniden inşa edilmesi için projeler Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Restorasyon çalışmalarının ise Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılı içinde başlanması planlanılıyor.

25.01.2012 Zaman