Amasya’da Define Kazısı Sırasında Tarihi Mezar Ortaya Çıktı

1446

Amasya’da Müze Müdürlüğü başkanlığında gerçekleştirilen define kazısı sırasında Roma dönemine ait bir mezarın ortaya çıktığı bildirildi.

Amasya Müze Müdürlüğü’nde Sanat Tarihçisi ve Araştırmacı olarak görev yapan Muzaffer Doğanbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir vatandaşın talebi doğrultusunda Gökmedrese Mahallesi’nde define kazısı çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Doğanbaş, ilgili kurumların yetkilileri ile güvenlik güçleri nezaretinde 70 metrekarelik bir arazide 6 kişilik ekiple gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında, yaklaşık 2.5 metre yüksekliğinde kiremit kapaklı Roma dönemine ait mezar çıktığını belirtti.

Bunun üzerine kazı çalışmalarının durdurulduğunu ifade eden Doğanbaş, ”Define kazısında ilk bulgulara göre Roma dönemine ait olduğunu düşündüğümüz mezarın ortaya çıkmasının ardından kazı çalışmalarını durdurduk. Söz konusu yerde kurtarma kazısı başlatmak için Ankara Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne yasal izinler için başvurduk. Gerekli izinlerin ardından bölgede kurtarma kazısı çalışmalarına başlanacak” dedi.

02.02.2012 Zaman