Myra Antik Kenti Restore Ediliyor

1469

Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra Antik Kenti’nde yer alan, Roma döneminden kalma antik tiyatronun sahne binasının ön restorasyon çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Likya Uygarlığı’nın önemli kentlerinden Myra’daki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Myra-Andriake Kazıları Başkanı, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kent içindeki Roma döneminden kalma antik tiyatronun sahne binasının ön restorasyon çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Tiyatronun 108 metre çapında olduğunu anlatan Çevik, 35 oturma sırası ile tiyatronun 11 bin kişi kapasiteli olduğuna dikkati çekti. Çevik, kazılarda 14 ton ağırlığında ve 6 metre boyunda granit sütunlar ve 3 tonluk işlenmiş sütun başlarının ortaya çıkarıldığını belirtti. Prof.Dr. Çevik, sütun ve sütun başlarının birleştirilerek orijinal haline getirildiğini ve tiyatro sahnesine yerleştirilceğini ifade etti.

Myra-Andriake kazılarının aralıksız devam ettiğini bildiren Çevik, şöyle konuştu.

”Kış boyunca Myra Antik Tiyatrosu’nun taş restorasyonunu yapacağız. Tiyatroya ait taşlar tespit edilip, yerleri bulunup, birleştirilmekte, sağlamlaştırılmakta ve 2 yıl sonra yapacağımız tümül restorasyona bir altyapı oluşturulmakta. Bu arada bazı provalar gerçekleştirmekteyiz. Amacımız tiyatronun tümül restorasyon projesi için şimdiden malzeme sağlamlaştırması yaparak, zaman kazanmak, restorasyonu zamanında bitirmek.”

03.02.2012 TGRT Haber