Likya Döneminden Kalma Mezarı Korunacak

1197

Antalya’nın Kaş ilçesinde Antiphellos Antik Kenti’ndeki Likya döneminden kalma mezarın koruma altına alınacağı bildirildi.

Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel ile Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Mehmet Ali Özgün, Antiphellos Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.

Antik mezarın Yunanistan’ın Meis Adası’nın karşısında, Likya yöresinin bir kayadan üç boyutlu biçimde oyulmuş tek lahidi olduğunu belirten Demirel, zamanla tahrip edilen mezarı Kaş Belediyesi ile ortak bir çalışmayla koruma altına alacaklarını belirtti.

Demirel, “Antik mezarın öncelikle giriş kapısını kapatacağız. Etrafını düzenleyerek, yaya ulaşımı kolaylaştıracağız. Antik mezarı Kaş’ın önemli simgelerinden biri haline getireceğiz” dedi.

MÖ 4. yüzyıldan kalma, kayalar oyularak ve kesilerek yapılan ev tipi anıt mezar, Antiphellos Tiyatrosu’nun kuzeyindeki tepede yer alıyor. Kare biçimindeki mezar, 4,5 metrekare genişliğinde. Mezarda, üzerinde dans eden 21 figürün bulunduğu kayadan oyulmuş iki sedir, giriş kapısının karşısındaki duvarda ise el ele tutuşarak dans eden figürlerler bulunuyor.

İşlemelerinden dolayı anıt mezar, halk tarafından “Dansözler mezarı” olarak adlandırılıyor.

31.01.2012 haberler.com