Binaların İnşasında Antik Kentin Kalıntılarını Kullanmışlar

1154

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde, 1927’de çıkan büyük yangının ardından inşa edilen çok sayıda evin ve kamu binasının yapımında Pompeiopolis Antik Kenti’nin kalıntılarının kullanıldığı bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Roma İmparatorluğu döneminde MÖ 64 yılında kurulan Paflagonya’nın eyalet merkezi olarak Taşköprü’nün kuzeyine inşa edilen Pompeiopolis kentinin kalıntıları, ilçede 1927’de yaşanan büyük yangından sonra yeni yapılan binalarda kullanılmış.

Yangında binaların yüzde 80’inin kullanılamaz hale geldiği bildirilen Taşköprü’de yapılan inşaatlarda, antik kentteki sütun ve mozaiklerden faydalanılmış.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzmanlar tarafından Zeugma ve Efes kadar önemli olduğu vurgulanan Pompeiopolis Antik Kenti’nin kalıntılarının 1927’deki yangının ardından birçok ev ve kamu binasının yeniden inşasında kullanıldığını söyledi.

İlçedeki ziyaretçilerin evlerin temel kısımlarının yanı sıra duvarlarında antik kalıntıları hemen fark ettiğini anlatan Arslan, “Büyük yangınla sarsılan ilçe halkı, yarasını sararken yanı başında bulunan ve asırlara meydan okuyan Pompeiopolis Antik Kenti’nin kalıntılarına sarılmış. İlçenin yüzde 80’inin kül olduğu yangından sonra vatandaşlar çareyi antik kentin kalıntılarını kullanmakta bulmuş” dedi.

-“Antik kent artık güvende”-

Arslan, Pompeiopolis Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle 6 yıldır uluslararası kazıların sürdürüldüğüne dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Geçmişten ders alarak, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Antik kent artık güvende. Almanya Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer başkanlığında yürütülen çalışmalar sonucu tarihi hamam, tapınak, antik tiyatro, Roma dönemine ait villalar, pazar yeri, çok sayıda mozaik ve sikke ile çeşitli eserlere ulaşıldı. Bu yönüyle de Pompeiopolis kısa sürede Karadeniz’in simgesi olacak. Burayı Efes’ten farklı kılan en büyük özellik Romalılar tarafından sıfırdan inşa edilmiş olmasıdır. Bir açık hava müzesini andıran Taşköprü’de arkeoloji ve kent tarihi müzesi yapma çalışmalarımız da devam etmektedir.”

07.02.2012 haberler.com