Bizans’tan Sonra Osmanlı Katliamı

1290

Çatalca’da Bizans Mezarlığı’nın definecilerin akınına uğramasının yankıları sürerken, Osmanlı dönemlerine ait mezarların delik deşik edildiği ortaya çıktı.

Çatalca’da Bizans Mezarlığı’ndan sonra İhsaniye Köyü’ndeki Osmanlığı Mezarlığı’nın da defineci talanına uğradığı tespit edildi. Ormanlık arazideki mezarlardan 4’ü metrelerce oyularak tahrip edildi. Çatalca Kültür ve Turizm Derneği tahribatı fotoğraflayıp Çatalca Kaymakamlığı’na ihbarda bulundu. Kaymakam Nevzat Taşdan alınan önlemleri şöyle açıkladı: ‘Göreve ilk geldiğimizde harabeye dönmüş İnceğiz Mağaraları’nda düzenleme yaptık. Artık defineciler bölgeye gelemeyecek. Üst kısımdaki Bizans Mezarlığı’na bir bekçi alacağız. Sürekli bölgede devriye yapacak. Definecileri jandarmaya ihbarda bulunacak. Osmanlı Mezarlığı civarında da köylülerimizle çalışacağız.’

AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ

Saldırıyı ortaya çıkartan Çatalca Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Rasim Yücel ise, ‘Burası açık hava müzesi gibi. Böyle bir hazine gözü dönmüş hırsızlarca yok ediliyor. Hangi akılla Müslüman mezarlarında define arıyorlar. Gerekirse bekçi görevlendirilsin. Defineciler için ancak bu şekilde önlem alınmış olur’ dedi.

11.02.2012 Akşam