Tarihi Mağarada ‘Muhteşem’ Talan!

1248

Tarih öncesi insanların yaşadığı ender buluntulardan olduğu için koruma altında bulunan istanbul’daki Yarımburgaz Mağaraları’nın, Muhteşem Yüzyıl dizisinin seti olarak kullanıldığı iddia edildi.

Mahsun Kırmızıgül’ün ilk dizisi ‘Hayat Devam Ediyor’un Kapadokya’da yapılan çekimlerinde tarihi bir Rum evinin yakılması büyük tepki toplamışken, dizi sektörünün tarihteki talanına bir yenisi daha eklendi. İstanbul’un 22 km. kuzeybatısında, Küçükçekmece Gölü’ne komşu olan tarih öncesi insanların yerleşim alanlarından olduğu ispat edilen Yarımburgaz Mağaraları, reyting sevdasına kurban gitti.

İstanbul Üniversitesi öğretim görevlilerinden aldığımız bilgiye göre, ‘vezirin mağarada tedavi edildiği’ sahne için Türkiye’nin sahip olduğu ender tarihi değerlerden olan mağaraları seçen dizi ekibi , yine iddiaya göre mağaraya girebilmek için demir kapıdaki kilidi kırdı.

İZİN ALIP KAPIYI KIRMIŞLAR!

Değeri gereğince Kültür Bakanlığı himayesinde olması gereken mağaraya girmek için dizi ekibinin ilginç bir şekilde Başakşehir Belediyesi’nden izin aldığı öğrenilirken, Kültür Bakanlığı’nın konuyu soruşturup soruşturmayacağı büyük bir soru işareti olarak kaldı.

Daha önce de definecilerin gazabına uğrayan ve devletçe bir türlü korunmayan Yarımburgaz Mağaraları’nın, dizi ekibinin ziyaretinin ardından ne durumda olduğuysa bilinmiyor. BirGün

NEDEN ÖNEMLİ?

1838’den günümüze dek birçok jeolog ve antropolog tarafından yapılan incelemeler sonucu, Yarımburgaz Mağaralarında tarih öncesi insanların yaşadıkları ortaya çıkarıldı. Yakındoğu ve Avrupa’nın da en eski buluntu yerlerinden olan mağara,Türkiye’de insanla ilgili en eski buluntuları tabakalaşmış olarak vermesi bakımından önemli. Veriler Yarımburgaz Mağarası’nın Ota Pleistones diye adlandırılan ve günümüz öncesi 730,000 ile 130,000 yılları arasını kapsayan dönemin ikinci yarısında,o dönem insanlarının burayı belirli bir süre barınak olarak kullandıklarını gösteriyor.

02.02.2012 birgun.net