Atalarımız En Fazla 35’inde Ölüyormuş

890

Bursa’daki gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda 6-7 bin yıl önce insanların en fazla 25-35 yaşına kadar yaşadıkları belirlendi.

Bursa’da yapılan arkeolojik kazılar gösterdi ki 6-7 bin yıl önce insan ömrü ortalama 25-35 yıldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Aktopraklık kazılarını yürüten ekibin başkanı Doç. Dr. Necmi Karul, yaptığı açıklamada, yaklaşık 8 yıl önce başlayan kazılarda önemli bulgulara ulaştıklarını söyledi. Bu bulguların Aktopraklık’ta çiftçilik yapıldığını ortaya koyan, özellikle Avrupa insanının Aktopraklık’tan gittiğini gösteren bilgiler sunduğunu ifade eden Karul, bugüne kadar 6-7 bin yıl öncesine dayanan 70’in üzerinde iskelet çıkarıldığını anlattı. Karul, şöyle devam etti:

”İncelemelerde, eski insanların uzun yaşamadığı görüldü. 25-35 yıl arası ömürlerinin olduğunu belirledik. Çok istisnai durumlarda 50’nin üzerinde iskelet var ama ortalamayı etkilemiyor. Akla bile gelmeyecek nedenler, dişten kaynaklanan bir hastalık bile ölümle sonuçlanabiliyor. Bugün tıptaki gelişmeler, hastalıklarla mücadelede alınan yollar var.”

Necmi Karul, Aktopraklık insanların toplu halde kavga ettiklerine, savaş yaptıklarına dair bir bulguya da ulaşmadıklarını vurguladı.

13.02.2012 Star Gündem